Na Hlavnej ulici osadili vianočný stromček
Korona – nekorona, Vianoce sa pomaly blížia. Aj tento rok bude sviatočnú atmosféru na košickej Hlavnej ulici robiť mohutný vianočný strom.
Tohto roku ho však nevyťali z košických Mestských lesov. „Stromček dostalo mesto Košice do daru od rodiny Kažimírovcov z Ruskova. Je vysoký 20 metrov a má 60 rokov,“ informoval nás riaditeľ Mestských lesov Košice František Beli.
Pôvodne mal nový vianočný strom výšku 22 metrov. Po jeho nevyhnutnej úprave a osadení do špeciálnej šachty pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici sa jeho výška pohybuje na úrovni dvadsať metrov. Na preprave, úprave a ukotvení novej vianočnej dominanty Košíc sa podieľal 12-členný tím. Od výrubu až po jeho osadenie a ukotvenie uplynulo takmer 7 hodín.
Foto: Veronika Janušková [ad][/ad]Mestské lesy vyberali z viacerých ihličňanov
Odborníci z Mestských lesov Košice, ktoré zabezpečujú vianočný strom pre Košičanov, vyberali aj tento rok z viacerých ihličňanov. Výber sa uskutočňuje v rámci vlastných mestských lesných porastov, ale aj na základe ponúk od súkromných osôb.
„Rozhodujúcim posudzovaným parametrom bola okrem výšky, celkovej kvality a vzhľadu stromu aj jeho dostupnosť pre ťažkú techniku, ktorá bola potrebná na zabezpečenie naloženia stromu a jeho prepravy do Košíc. Spomedzi viacerých posudzovaných stromov sa nakoniec ako najkrajší a najvhodnejší ukázala práve táto jedľa biela z čeľade borovicových, ktorá patrí medzi najvyššie stromy na Slovensku,“ informoval hovorca mesta Vladimír Fabian.
Košický vianočný strom naplno sa rozžiari 5. decembra 2020. Ešte v priebehu tohto týždňa sa začne v centre mesta aj s inštaláciou tradičnej vianočnej výzdoby, pričom na rozdiel od predchádzajúcich rokov pribudnú aj niektoré prekvapenia. O tom, či sa v meste uskutočnia Košické rozprávkové Vianoce a Vianočné trhy, sa vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu rozhodne v najbližších dňoch po stretnutí s vedením Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.