Na hraniciach je nápor ukrajinských cestujúcich. Na Ukrajinu vyvážajú osobné autá zakúpené v EÚ
Cestné hraničné priechody na slovensko–ukrajinskej hranici vo Vyšnom Nemecko a v Ubli sú v posledných dňoch vystavené zvýšenému náporu ukrajinských cestujúcich, ktorí na Ukrajinu vyvážajú osobné autá zakúpené v Európskej únii. Dôvodom je zmena ukrajinskej legislatívy umožňujúca dovoz áut s oslobodením od dovozných platieb. Zdržanie je spôsobené vykonávaním kontrol ukrajinskými colnými orgánmi, finančná správa vybavuje všetky osoby a dopravné prostriedky priebežne.
Aktuálne čakacie doby na cestných hraničných priechodoch v smere výstup zo Slovenskej republiky na Ukrajinu sú niekoľkohodinové. Vo Vyšnom Nemeckom je to v nákladnej doprave približne 6 hodín, v Ubli až 14 hodín.
Dôvodom zvýšeného náporu na hraničné priechody je zmena ukrajinskej legislatívy umožňujúca dovoz osobných áut s úplným oslobodením od dovozných platieb (cla a daní). Ukrajinci preto začali v krajinách EÚ hromadne nakupovať jazdené autá a tie vyvážajú do svojej krajiny. Táto situácia spôsobila zahltenie slovensko-ukrajinských hraničných priechodov.
Slovenské colné orgány nemajú vplyv na colné konanie a registračný proces na ukrajinskej strane. Všetky osoby prichádzajúce na hraničné priechody sú po vstupe do colného priestoru vybavované priebežne. Zdržanie je zaznamenané pri výstupe z colného priestoru v rámci kontrol, ktoré vykonávajú ukrajinské kontrolné orgány, a taktiež z dôvodu vykonávania registračných úkonov súvisiacich s dovozom týchto automobilov. Dovážané dopravné prostriedky s prevoznými značkami vybavujú v obmedzenom režime iba v jednom jazdnom pruhu.
Finančná správa situáciu na hraničných priechodoch neustále monitoruje a komunikuje aj s ukrajinskou stranou v záujme prijatia nevyhnutných operatívnych opatrení pre posilnenie výkonu služby a zníženie čakacích dôb. Vybavovanie ostatných cestujúcich a dopravných prostriedkov v oboch smeroch je i naďalej plynulé a bez obmedzení.
Zdroj: (Finančná správa)
Odporúčané články
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.