Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké sa mení režim kontrol
Po tom, ako na Ukrajine vypukla vojna, bol počet peších prichádzajúcich odídencov oveľa vyšší ako odídencov, ktorí utekali dopravnými prostriedkami. Táto situácia si v tom čase vyžiadala zmenu formy kontrol. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook informovalo o opätovnej zmene režimu kontrol na hraničnom priechode Vyšné Nemecké.
„Súčasná situácia na hraničných priechodoch je pokojná, počet odídencov, ktorí majú záujem o peší prechod štátnou hranicou SR cez hraničný priechod Vyšné Nemecké, je minimálny,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec. Z toho dôvodu sa rozhodli na hraničnom priechode Vyšné Nemecké pre návrat k bežnému režimu kontrol iba pre dopravné prostriedky. Pre tento návrat sa rozhodli z dôvodu šetrenia síl a prostriedkov štátu. Do bežného režimu kontrol sa vrátili dnes (15. 9.).
Podľa Romana Mikulca by v prípade väčšieho počtu peších prichádzajúcich nebol so zmenou režimu žiaden problém: „Ak by sa situácia na hraniciach zmenila a bol by predpokladaný nárast počtu peších prichádzajúcich, opätovné prinavrátenie k režimu vybavovania ako počas začiatku vojny na Ukrajine by bolo otázkou pár hodín.“
Aj keď sa režim na hraničnom priechode Vyšné Nemecké vrátil do bežného režimu kontrol, peší odídenci z Ukrajiny môžu naďalej využívať hraničné priechody Ubľa a Veľké Slemence.
(ZL)
Odporúčané články
Obyvatelia mesta Košice si v piatok 8. novembra nevybavia úradné záležitosti na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A. Magistrát bude totiž z dôvodu plánovaného celodenného výpadku elektrickej energie zatvorený pre verejnosť.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.