Na košických parkoviskách operujú autičkári. Takouto fintou sa vám môžu dostať do auta!
Vynachádzavosť zlodejov nepozná hranice. V prípade vykrádačov áut sa v Košiciach opäť objavili prípady, keď využívajú ľahostajnosť ľudí odchádzajúcich od auta a len tak popamäti, možno aj vo vrecku, stlačia na diaľkovom ovládači tlačidlo, ktoré by malo vozidlo zamknúť. Ale nezamkne.
“Pri Optime na parkovisku pri hlavnom vchode je zrejme rušička signálu, pre ktorú sa autá nedajú zamykať. Viacerí Košičania s tým mali problém aj v Auparku a pri Galérii.” Podobných správ sa objavilo na sociálnych sieťach v posledných dňoch hneď niekoľko.
Staronový spôsob
Reakcie Košičanov na tieto správy boli jednoznačné – zrejme sa opäť niekto pokúša vykrádať autá pomocou jednoduchej finty.
“Táto finta patrí k najprimitívnejším. Ak má zlodej pri sebe rušičku, stačí ju zapnúť a v jej dosahu sa nedostane signál z ovládača k zámku auta. Vozidlo nereaguje, nezamkne sa a nespustí sa ani alarm. Na to isté sa však dá použiť aj ďalší kľúč s diaľkovým ovládaním. Rovnako aj diaľkový ovládač od garážovej brány, na ktorom býva signál oveľa silnejšia, ako na autokľúčoch,” povedal nám pracovník košickej firmy, ktorá sa zaoberá predajom a montovaním zabezpečovacích zariadení pre autá.
Policajti nevedia selektovať
Ak sa auto nezamkne a vy od neho bez vedomia, že je otvorené, odídete, zlodej má naozaj ľahkú úlohu. O to ťažšie to však majú policajti.
“V Košiciach sme zaregistrovali aj takéto prípady. Z operatívnych dôvodov ich nebudeme konkretizovať. Jednoznačne sa však pri krádežiach vecí z áut, ku ktorým došlo bez násilia alebo bez poškodenia uzamykacieho mechanizmu, nedá vyselektovať, v ktorých prípadoch došlo naozaj k použitiu takéhoto zariadenia a v ktorých si majitelia vozidlo zabudli uzamknúť,” hovorí košický policajný hovorca Alexander Szabó.
Ako sa brániť
Odborník na zabezpečenie áut aj polícia sa zhodujú v tom, že obrana pred touto fintou je jednoduchá.
“Verejnosti môžeme s istotou odporučiť, ako predísť krádeži s použitím rušičky. Pri odchode alebo akomkoľvek vzdialení sa od vozidla je potrebné ho uzamknúť a presvedčiť sa vizuálne či fyzicky o tom, či sa vozidlo naozaj uzamklo,” hovorí Szabó.
U väčšiny áut je počuteľné cvaknutie uzamykacieho mechanizmu. Najspoľahlivejšie je však potiahnutie kľučky na aute.
“Ak by nedošlo z nejakého dôvodu k uzamknutiu vozidla diaľkovým ovládaním, treba ho uzamknúť mechanicky pomocou kľúča. U niektorých novších vozidiel takáto možnosť nie je, preto sa od vozidla netreba vzďaľovať a radšej skúsiť preparkovať na iné, vzdialenejšie miesto, prípadne odísť. Akékoľvek podozrenie, že dochádza k páchaniu trestnej činnosti, alebo že môže byť použité takéto zariadenie, nám treba oznámiť. Polícia na mieste po preverení oznámenia prijíma opatrenia operatívneho charakteru, ktoré bližšie špecifi kovať nebudeme,” dodáva policajný hovorca.
Čo hrozí za používanie nelegálneho zariadenia
Podľa Zákona o elektronických komunikáciách môže za používanie a predaj rušičiek uložiť Telekomunikačný úrad pokutu pre právnické osoby a fyzické osoby-podnikateľov do výšky 300-tisíc eur. U fyzických osôb je maximálna výška pokuty 1000 eur.
“Trestnoprávna zodpovednosť za používanie rušičiek nie je zákonom špecifikovaná. Do úvahy prichádza trest za následok, teda krádež. V prípade, že by použitie zariadenia spôsobilo nefunkčnosť uzamykacieho systému vozidla, vtedy ide o zodpovednosť za poškodzovanie cudzej veci,” informoval nás hovorca košickej prokuratúry Milan Filičko
Sú zakázané, ale dá sa k nim dostať
Rušičky signálu sú prístroje slúžiace najmä na to, aby vyradili z činnosti sledovacie, odpočúvacie zariadenia či skryté bezdrôtové kamery. Používajú sa na zabezpečenie kancelárií alebo vozidiel pred odpočúvaním. Boli však zaznamenané aj prípady, keď ich využívali v kamiónoch na to, aby vozidlá nezaregistrovali mýtne brány.
Legálne sa k rušičkám na Slovensku i v štátoch Európskej únie dostať nedá. Ich používanie a distribúciu zakazuje zákon o elektronických komunikáciách z roku 2011. To však neznamená, že nie je možné sa k nim dostať.
“Dajú sa objednať prostredníctvom systému e-bay. Môžu prísť z akejkoľvek krajiny na svete, kde nie sú zakázané. Ich cena nie je ani vysoká, najlacnejšie stoja aj do 50 eur. Balíčky sú maličké a colnica ich nemá šancu všetky skontrolovať. Ten, kto ich používa, však musí počítať s tým, že ak sa na to príde, musí čeliť následkom,” dozvedeli sme sa od muža, ktorý pracuje v prešovskej firme zaoberajúcej sa predajom zabezpečovacích zariadení.
Skúsenosti Košičanov
Z diskusie na sociálnych sieťach vyberáme:
- “Takto nám vykradli pred trištvrte rokom služobnú dodávku pri Merkury markete.”
- “Pred veľkým Tescom normálna vec, raz som na to doplatil. A pritom je takáto rušička neskutočne dostupná vec.”
- “Ani sa nečudujem, že sa im darí vykrádať tie autá. Už neraz som videl majiteľa, ako si pri odchode zamkol auto z vrecka a ani sa neobzrel, či mu bliklo.”
- “Pri Lidli na Sídlisku KVP sa mi to pred dvoma týždňami stalo. Musel som zamknúť kľúčom. Na parkovisku pred bytovkou mi zamklo diaľkovým v pohode...”
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
V poslednom období rezonuje v Košiciach otázka odstraňovania komunistických symbolov, ktoré pre mnohých predstavujú znak niekdajšieho sovietskeho vplyvu. Na stole je takisto otázka premiestnenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády z Námestia osloboditeľov, kde spomínané symboly komunizmu rozvírili verejnú debatu. Aby však bola diskusia relevantná, mali by sme pochopiť aj význam tohto pamätníka a poznať jeho miesto v dejinách mesta, pozrime sa teda na jeho bohatú, no rozporuplnú históriu.
V chudobnej rodine zo Sobraniec došlo k tragédii. Do tamojšej nemocnice rodičia priviezli dvojmesačné dievčatko, ktoré už nejavilo známky života. Príčina smrti je zatiaľ neznáma, na objasnenie okolností čaká polícia na výsledky pitvy.
V Starom Meste Košice sa opäť stretli jubilanti, ktorí oslavujú krásne okrúhle narodeniny. Výnimočný deň plný srdečných prianí, láskavých slov a kultúrneho zážitku sa niesol v znamení radosti a vďaky za bohatý životný príbeh každého z oslávencov.