Na KVP budú loviť diviaky
Už v piatok (24. 1.) sa uskutoční lov diviakov v mestskej časti Sídlisko KVP. V čase od 8. do 11. hodiny bude prebiehať v lokalite medzi Sídliskom KVP a Myslavou smerom na Bankov.
Mestská časť upozorňuje obyvateľov sídliska, ale aj návštevníkov, aby sa tomuto územiu v čase honu z bezpečnostných dôvodov vyhli.
„Lokalita, ako aj celý postup akcie je rovnaký ako koncom novembra. Odlov diviačej zveri však vtedy komplikovalo počasie, odstreliť sa podarilo jednu diviačicu, väčšia črieda bola odtlačená späť do lesa,“ hovorí o akcii Ivana Padová, hovorkyňa mestskej časti.
Strelci boli rozostavaní vo väčšej vzdialenosti od mesta, až na konci Kamenného potoka smerom na Bankov, a honci vytláčali diviaky od sídliska späť do lesa.
„Opätovný hon na diviaky sa uskutoční na základe sťažností obyvateľov ako i našej žiadosti. Sme si vedomí toho, že problém s premnoženými diviakmi sa týmto opatrením nevyrieši komplexne, no je potrebné sa mu venovať a podnikať kroky vedúce k zlepšeniu tejto situácie,“ konštatuje Padová.
Akcia bude prebiehať pod taktovkou poľovníkov z Mestských lesov Košice v súčinnosti s Mestskou políciou, stanicou KVP.
Africký mor ošípaných (AMO) potvrdili na Slovensku najnovšie u diviaka v okrese Košice-okolie. Dosiaľ sa výskyt AMO obmedzoval na okresy Trebišov a Michalovce.
AMO u diviaka uloveného v katastri obce Trstené pri Hornáde diagnostikovali minulý týždeň v piatok (17. 1.). Diviaka ulovili v poľovnom revíre Hornád pri maďarských hraniciach. „Predpokladáme, že šlo o migráciu diviakov z Maďarska,“ povedal pre TASR ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš.
Príslušné opatrenia proti šíreniu AMO v okrese Košice-okolie sú už v platnosti z minulosti. „Tie má na starosti Regionálna veterinárna a potravinová správa v Košiciach. Ide o zásady okolo domácich ošípaných alebo diviakov, ich lovu či monitoringu,“ povedal Bíreš.
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.