Na Lekárskej fakulte UPJŠ majú nové simulátory
9. februára sa na UPJŠ konal Deň otvorených dverí, v rámci ktorého mali stredoškoláci možnosť dozvedieť sa nielen o výučbe bakalárskeho študijného programu Ošetrovateľstvo, ale aj o predmetoch, ktoré sa učia v rámci študijných programov Všeobecné lekárstvo, Zubné lekárstvo, Fyzioterapia a Verejné zdravotníctvo.
V súčasnosti pri ich výučbe výdatne pomáha niekoľko desiatok simulátorov, modelov a trenažérov, ktoré boli zakúpené z projektu Inovácie pre vedomostnú spoločnosť. Tri simulačné laboratóriá zvyšujú efektívnosť výučby, skvalitňujú nácvik ošetrovateľských i obväzových techník a napomáhajú zlepšeniu komunikácie medzi študentom a učiteľom.
„Vďaka tomuto projektu sme získali okrem simulátorov na nácvik rôznych ošetrovateľských postupov, vyšetrovacích metód a odborných výkonov aj dve nemocničné postele s príslušenstvom a dva mobilné zdviháky, ktoré pomohli zvýšiť nielen autentickosť klinického prostredia, ale tiež kvalitu výučby rôznych predmetov realizovaných na našom ústave. Obľube sa u študentov tešia aj interaktívne tabule, ktoré ich aktívne vťahujú do procesu vzdelávania a prostredníctvom kvízov, testov, tajničiek a iných úloh pomáhajú spestriť vyučovanie,“ hovorí prednostka Ústavu ošetrovateľstva Lekárskej fakulty UPJŠ Lucia Dimunová, podľa ktorej študenti využívajú modely a simulátory v rámci predklinickej prípravy na praktických cvičeniach vedených pod odborným dohľadom vysokoškolských pedagógov.
„Tieto pomôcky slúžia na modelovanie vierohodných situácií, s ktorými sa budú neskôr vo svojej klinickej praxi stretávať, pričom autentickosť modelov im umožňuje spoznať ľudské telo a trénovať realizáciu rôznych výkonov. Dokonca v závislosti od veku pacienta, keďže máme k dispozícii nielen simulátory dospelej osoby, ale aj simulátory seniora, predškolského veku, dojčaťa a novorodenca,“ dodáva.
Na elementárnejších modeloch novorodenca môžu študenti trénovať základnú ošetrovateľskú starostlivosť o malé dieťa – ako ho správne uchopiť, kúpať, či prebaľovať.
Na sofistikovanejších modeloch novorodenca a dojčaťa môžu skúšať rôzne špecifické a náročnejšie postupy, pretože realizovať komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť o predčasne narodených či chorých novorodencov a dojčatá nie je vždy v klinických podmienkach možné.
Modely umožňujú okrem nácviku základnej ošetrovateľskej starostlivosti aj tréning aplikácie liekov injekčnou technikou, nácvik zavedenia vnútropriedušnicovej (endotracheálnej) kanyly a intraoseálnej infúzie, teda infúzie zavedenej do dreňovej dutiny dlhých kostí, alebo cievkovanie, klyzmu (vpravenie tekutiny konečníkom do hrubého čreva) a iné techniky.
Na modeloch dospelého pacienta alebo seniora zas môžu realizovať nácvik popri základných ošetrovateľských postupoch ako sú polohovanie pacienta, hygienická starostlivosť, podávanie jedla a podobne, aj aplikáciu rôznych injekcií – podkožných, vnútrožilových i vnútrosvalových – a tiež ošetrenie vývodov z priedušnice a hrubého čreva (tracheostómie a kolostómie), cievkovanie (katetrizáciu) močového mechúra muža i ženy, či výplach hrubého čreva.
(UPJŠ)
Foto: upjš
Odporúčané články
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.