Na Luníku IX mizne ďalšia „vybývaná“ bytovka
AKTUALIZOVANÉ
Na Hrebendovej ulici na sídlisku Luník IX začali cez víkend búrať ďalší zničený bytový dom. Je v poradí desiatym, ktorý zo sídliska v posledných rokoch zmizne.
Mechanizmy sa do paneláka zahryzli v sobotu (13. 6.) ráno. Predtým museli pracovníci košickej firmy Demonta stavenisko ohradiť.
„Je to nevyhnutné, pretože ako sme pri predchádzajúcich podobných akciách na tomto sídlisku zistili, najmä deti treba ustrážiť, aby sa nikomu nič nestalo. Dom je prázdny, všetky vedenia odpojili. Demolácia prebehne s pomocou hydraulického ramena s demolačnými kliešťami,“ povedal nám stavbyvedúci Jerguš Hvizdoš.
Podľa jeho slov samotné rozoberanie bytovky potrvá asi tri dni, ďalších sedem zaberie odvoz sutiny, ktorej by malo byť okolo 4 200 ton. Práve firma Demonta už v predchádzajúcich rokoch zbúrala osem z doteraz deviatich strhnutých panelákov na Hrebendovej a v jednom prípade na ulici Podjavorinskej.
Zničili ich sami
Kedysi bolo na Hrebendovej ulici deväť panelákov. O niekoľko dní zostane len jeden z pôvodných panelákov. Ďalšiu bytovku, ktorá tam stojí, postavili len pred dvoma rokmi.
Dôvodom odstránenia všetkých blokov bola doteraz vždy skutočnosť, že sa stali neobývateľnými, pretože ich domáci doslova zničili. Posudky statikov hovorili, že hrozí ich pád, takže boli neobývateľné a prípadné opravy by boli drahšie, ako výstavba nových.
Prvý blok zmizol z Hrebendovej v októbri 2008. Jeho statika bola porušená pri požiari. O rok nato nasledoval druhý panelák a postupne s väčšinou ročnými odstupmi aj ďalšie.
„Ľudia, ktorí v týchto blokoch v minulosti bývali, si nevážili to, čo dostali zadarmo. Ja nie som zástancom sanácií, usilovali sme sa túto bytovku zachrániť, ale už to nebolo možné, pretože by to bolo finančne neefektívne. Preto ju musíme odstrániť. V spolupráci so starostom mestskej časti Luník IX Marcelom Šaňom a organizáciou ETP Slovensko riešime bývanie ľudí z bytovky,“ povedal pred začatím demolácie na kontrolnom dni primátor Jaroslav Polaček. Dodal, že búranie bude stáť 95-tisíc eur vrátane odvozu sutiny.
[ad][/ad]Nové bloky i rodinné domčeky
Demolácia prebiehala za veľkého záujmu domácich, ktorým mizne priamo pred očami celá ulica. Obyvatelia asanovaných budov sa podľa nich zväčša presunuli do neďalekej novej osady s chatrčami zvanej Mašličkovo, či do iných nelegálnych osád v Košiciach.
Starosta Marcel Šaňa sa už dlhodobo snaží, aby sa situácia týchto rodín zmenila. A už má za sebou aj výsledky v projekte prechodného bývania na sídlisku.
„Už máme schálené eurofondy na výstavbu štyroch bytových domov, v ktorých bude 48 bytov. Ich výstavba má stáť 2,4 milióna eur. Do nich sa nasťahujú zo starších blokov tie rodiny, ktoré si plnia všetky povinnosti a nemajú dlhy voči mestu. Do uvoľnených starších bytov presťahujeme ľudí z Mašličkova,“ hovorí M. Šaňa s tým, že onedlho bude spustené verejné obstarávanie na zhotoviteľa a na jar v budúcom roky by mohla začať výstavba.
Na mieste „vybývaných“ panelákov by mali vyrásť aj rodinné domčeky. Sú súčasťou projektu, v priebehu ktorého by si ich s pomocou spoločnosti ETP Slovensko mali miestni, ktorí splnia určité podmienky, svojpomocne postaviť. Na materiál dostanú mikropôžičku, ktorú v budúcnosti budú musieť splatiť. Takýto projekt už úspešne funguje v obci Rankovce v okrese Košice – okolie.
Foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.