Na mieste prostitútok vidí starosta Ľubomír Grega nový park
Verejné pohoršenie vyvolávajú prostitútky a ich zákazníci na Svätoplukovej ulici už dlho. Žiadne z doterajších opatrení však ľahké ženy z chodníka pri Pošte 2 nedostalo.
Častejšie kontroly mestskej alebo štátnej polície či namontovanie kamier tak, aby snímali celú šírku ulice, nepomohli. V blízkosti križovatky Svätoplukovej a Thurzovej ulice stále postávajú ženy, ktoré s ponukou na platený sex oslovujú potenciálnych zákazníkov.
Starosta Starého Mesta Ľubomír Grega potvrdzuje, že problém pretrváva. Podľa neho najmä ľudia bývajúci priamo na Svätoplukovej sú pohoršení výjavmi, ktoré pokladajú za nemravné. Nie je nič neobvyklé, že na chodníku nájdu použité prezervatívy.

Našli si nové miesto
Grega teraz hovorí o novom spôsobe, akým by sa dal problém podľa neho sčasti eliminovať. „Od občanov máme informácie, že prostitútky si našli nové miesto, kam chodia so zákazníkmi. Je to oplotený pozemok hneď vedľa príjazdovej cesty za budovou pošty. Je síce ohradený plechovým plotom, ale na jednom mieste si urobili dieru, ktorou chodia dovnútra,“ opisuje situáciu starosta.
[ad][/ad]Pozemok je zarastený stromami, či kríkmi a na pohľad vyzerá zanedbane. Podľa Gregu by pomohlo, keby sa podarilo pred verejnosťou skryté miesto zmeniť na udržiavaný a najmä osvetlený park. „Tam by už mali prostitútky so zákazníkmi problém sa niekam skryť,“ myslí si starosta.
Pozemok je majetkom Slovenskej republiky, v správe ho má Okresný úrad Košice. Mestská časť by doň mohla investovať len vtedy, keby bol jej majetkom.

Aj za desatinu ceny
Okresný úrad odpovedal, že verejný poriadok zabezpečuje podľa zákona samospráva, nie on. Upozorňuje tiež, že zákon neumožňuje ani bezodplatný prevod majetku štátu.
„Ak však obec preukáže, že takýto majetok bude využívať na verejnoprospešné ciele, medzi ktoré vybudovanie parku s verejným osvetlením nepochybne patrí, môže pri dodržaní stanovených podmienok pozemok nadobudnúť za nižšiu cenu ako primeranú, teda určenú znalcom. Môže ho dostať napríklad za desať percent primeranej ceny,“ povedal vedúci majetkovoprávneho odboru Okresného úradu Košice Štefan Veselka.
[ad2][/ad2]Odporúčané články

Finančná správa SR upozorňuje verejnosť na prísne obmedzenia pri dovoze potravín živočíšneho pôvodu na územie Európskej únie. Pravidlá sa týkajú najmä mäsa, mlieka a výrobkov z nich, ktoré sú pri cestovaní z tretích krajín úplne zakázané, s výnimkami presne definovanými európskou legislatívou.

Generálny prokurátor Maroš Žilinak zamietol návrh Davida Lindtnera, obhajcu obvineného Daniela Bombica, na zrušenie obvinenia jeho klienta podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Informáciu denníka Sme pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.