Na opravu ciest a chodníkov dostanú menej rozvinuté okresy tri milióny eur
Na opravu ciest a chodníkov dostanú menej rozvinuté okresy tri milióny eur. Vyhlásila to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), ktorej rezort chce takto pomôcť samosprávam riešiť problémy s technickým stavom miestnych komunikácií a chodníkov.
Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) vypísalo už druhú výzvu, tentokrát v objeme tri milióny eur určenú pre mestá. Predkladať žiadosti o dotáciu je podľa odboru komunikácie ministerstva možné ešte do konca tohto týždňa.
„Stovky obcí a miest majú veľké problémy so stavom svojich miestnych komunikácií, ktoré sa však nedajú financovať z eurofondov. Obecné cesty a chodníky sú neraz v takom havarijnom stave, že ohrozujú bezpečnosť a zdravie ľudí. My sa snažíme hľadať riešenia a pomáhame samosprávam s týmto problémom,“ vyhlásila Veronika Remišová, podľa ktorej je výzva určená pre obce, ktoré majú status mesta so sídlom v najmenej rozvinutých okresoch ako Bardejov, Gelnica, Košice-okolie, Levoča, Medzilaborce, Michalovce, Snina, Stará Ľubovňa a Stropkov.
Žiadateľ si môže podať žiadosť v minimálnej výške 40-tisíc a v maximálnej výške 350-tisíc eur. Spolufinancovanie je minimálne päť percent z celkových oprávnených výdavkov projektu. Táto výzva nadväzuje na predošlú, taktiež určenú na obnovu miestnych komunikácií a chodníkov, do ktorej sa mohli zapojiť mestá a obce z okresov Kežmarok, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Svidník, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou. Pôvodný balík podpory MIRRI SR navýšilo na takmer 17 miliónov eur. „Vďaka tomu sme v najmenej rozvinutých okresoch podporili až 150 obcí, ktoré si po desiatkach rokoch nezáujmu zo strany predošlých vlád konečne mohli dať do poriadku svoje chodníky a miestne komunikácie,“ dodala Remišová.
Zdroj: SITA, kh, ju
Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.