Na rekonštruovanom kaštieli v Krásnej opadáva omietka
Kaštieľ v Krásnej mal byť po rekonštrukcii pýchou mestskej časti a miestom vhodným na kultúrne či spoločenské akcie. Dnes z neho však na viacerých miestach opadáva omietka.
Na stav kultúrnej pamiatky upozornil denník KOŠICE:DNES jeden z čitateľov. „Steny sú vlhké a omietka opadáva už niekoľko rokov. Na to, že bola budova rekonštruovaná len nedávno, myslím, že v rámci projektu Košice Európske hlavné mesto kultúry, sa to rozpadáva príliš skoro. Dá sa to ešte reklamovať?“ pýta sa čitateľ.
[ad][/ad]Po piatich rokoch
Kaštieľ, ktorý pochádza z druhej polovice 16. storočia, po dlhom období chátrania rekonštruovali v rokoch 2012 až 2013. S výrazným prispením peňazí z eurofondov sa vtedy ruina zmenila na nepoznanie a naozaj sa stala pýchou mestskej časti. Rekonštrukčné práce stáli 1,2 milióna eur. Nová tvár budovy však nevydržala dlho.
Kultúrnu pamiatku má v prenájme nezisková organizácia Zachráňme kaštieľ v Krásnej, ktorú v roku 2006 založila mestská časť Košice – Krásna a miestna farnosť rímsko-katolíckej cirkvi.
„V súčasnosti naozaj na severnej strane vplyvom vlhkosti opadala omietka v spodnej časti. Neostáva nám nič iné, ako zabrániť ďalšiemu vlhnutiu stien správnymi sanačnými prácami,“ povedal nám nový riaditeľ neziskovky a starosta Krásnej Peter Tomko.
Rekonštrukčné práce v rámci projektu EHMK vykonávala prešovská firma ROPO SK. Správcovia kaštieľa už nedostatky podľa slov riaditeľa reklamovali.
[ad2][/ad2]„Problém je v tom, že firma, ktorá rekonštrukciu realizovala, už zanikla. Ku kvalite jej práce sa vyjadriť nemôžem, pretože som nebol pri tom, keď sa dielo odovzdávalo. Opravy teraz bude musieť financovať naša nezisková organizácia v spolupráci s našími zriaďovateľmi. Pre stanovenie ceny opravy musí byť vypracovaná projektová dokumentácia, ktorá presne určí potrebný rozsah prác a technologický postup opravy v súlade s požiadavkami pamiatkového úradu,“ hovorí P. Tomko.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.