Na sídlisku Nad Jazerom likvidujú sinice
Vody košického jazera brázdi v týchto dňoch špeciálne plavidlo. Do vody z neho aplikujú špeciálnu ekologickú látku, ktorá postupne odstraňuje z vody nebezpečné sinice.
Metóda spočíva v tom, že látka na báze zlúčeniny železa a hliníka vytvorí vrstvu, ktorá zabráni prístupu kyslíka ku siniciam. Tie bez neho uhynú. Ekologickú metódu aplikujú vo vodách jazera už tretí rok. Autorom unikátnej metódy je brnenský profesor Blahoslav Maršálek. Jeho prevratnú metódu už aplikovali v mnohých krajinách sveta – od Máchovo jazero v Čechách, jazerá v Austrálií, v Sao Paolo v Brazílii až po svetoznáme jazero Axum v Etiópii.

(JF)
Foto: Ján Hudák
Odporúčané články
Mesto Košice pristúpilo od pondelka 4. mája k dočasnej odstávke vybraných závorových parkovacích systémov. Dôvodom je prebiehajúca modernizácia infraštruktúry, ktorej hlavným cieľom je inštalácia nových výjazdových terminálov s podporou bezhotovostnej platby. Technické práce by mali byť ukončené do konca aktuálneho týždňa.
Do nových investícií v oblasti dopravy, kultúry alebo ochrany životného prostredia pôjde v najbližších mesiacoch v Košiciach a ich blízkom okolí takmer 21,5 milióna eur. Na košickom magistráte sa uplynulý piatok na druhom tohtoročnom zasadnutí Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice zišli zástupcovia vedenia mesta, mestských častí a ďalších 40 obcí z okresu Košice-okolie.
Celoslovenskú terénnu preventívnu kampaň s názvom Na vlastnej koži spustilo v pondelok v Košiciach Ministerstvo vnútra (MV) SR. Kampaň sa sústreďuje na tri oblasti – drogy, kyberšikanu a týranie zvierat – a cieľom je, aby si mladí ľudia lepšie uvedomili následky svojich rozhodnutí.