Na Sídlisku Ťahanovce namontovali atrapy kamier. Kto vyzradil utajený zámer?
Určite ste už videli alebo čítali viacero reportáží, kde sa podarilo usvedčiť páchateľa vďaka umiestneniu bezpečnostných kamier. Aj v mestských častiach Košíc využívajú kamerové systémy na ochranu svojho či mestského majetku. Starosta Sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát prišiel s originálnym riešením – dočasným využívaním atrapy kamier.
Výskum, ktorý sa uskutočnil v Českej republike, dokázal, že viac ako 60 percent páchateľov trestnej činnosti kamery spoľahlivo odradia. Už aj samotná atrapa kamery alebo značenie, ktoré deklaruje jej prítomnosť, je veľmi efektívne, pretože navodzuje ilúziu profesionálne zabezpečeného objektu.
Chcel ochrániť majetok
„Úlohou samosprávy je predchádzať ohrozovaniu života, zdravia a majetku. V jeseni 2019 došlo k rozsiahlej úprave pasáže na Budapeštianskej ulici v hodnote viac ako 34-tisíc eur. Bolo preto nevyhnutné vytvoriť dočasne podmienky, ktoré by zamedzili ničeniu majetku mesta a mestskej časti,“ hovorí starosta. V jednom z obchodných reťazcov kúpil atrapy šiestich kamier, za ktoré mestská časť zaplatila necelých sto eur. O použití takejto sumy môže rozhodnúť starosta aj sám. „Je mojou úlohou urýchlene zabezpečovať činnosti každodenného charakteru.“
[ad][/ad]Prezradený zámer
Všetko by bolo fajn, ale… Ak mali takéto kamery pôsobiť psychologicky na potenciálnych páchateľov, fakt, že sú to atrapy, mal zostať utajený. Na sociálnej sieti však jeden z diskutujúcich položil otázku, aký to ma zmysel, aby v pasáži boli atrapy. Zároveň uverejnil odpoveď starostu poslancovi mestskej časti aj mesta Miroslavovi Špakovi, v ktorej sa presne takáto informácia nachádzala.
„Ako predseda komisie ochrany zdravia a života som starostu vyzval, aby mi dal informácie. Pretože obyvatelia mali otázky, či sa môžu na kamery spoľahnúť. Starosta mi informáciu odmietol dať. A tak som musel znova, ako aj pri iných žiadostiach, využiť infozákon. Písomne o túto informáciu, ktorá je verejne dostupná, požiadal pán Hubovčan a preposlal som mu ju. Ja som ju nezverejňoval,“ argumentuje poslanec M. Špak. Dodáva, že v dnešnej dobe, kedy sa informácia šíri svetelnou rýchlosťou, je viera, že utajíte atrapy, už len trápnou spomienkou na 80. roky.
Fejkové profily
Aby toho nebolo málo, na sociálnej sieti sa rozpútalo vzájomné osočovanie. Témou už však neboli kamery, ale to, či profil pána Hubovčana je pravý a či sa za ním neskrýva práve poslanec Špak. „Je o mne verejne známe, že nemám problém nielen povedať či napísať svoj názor, ale aj dobre argumentovať. Fejkové profily nie sú to, čo ma napĺňa. Sám som odhalil niekoľko fejkových profilov nášho starostu a prednostky, ale prišlo mi to trápne až úsmevné,“ konštatuje poslanec.
Odpoveď cez infozákon podľa starostu dostal iba M. Špak. „Na sociálnej sieti sa objavila aj s mojím podpisom a pečiatkou pod nickom Hubovčana,“ hovorí starosta.
Už o pár dní prednostka úradu Beáta Zemková na sociálnej sieti uviedla: „Keď niekde uvidíte príspevok z tohto fake profilu, je to mestský poslanec Špak.“ Obaja navrhli poslancovi, že ak to tak nie je, nech to rieši právne. „Zatiaľ sa nič nedeje. Žiaľ, toto sú praktiky pána Špaka. Skôr som očakával od neho návrhy a snahu spoločne riešiť veci verejné. Toho sa ale zrejme nedočkám,“ dodáva Ihnát.
Kto je Hubovčan?
Poslanec M. Špak v odpovedi pre denník KOŠICE:DNES uviedol, že má k dispozícii komunikáciu s pánom Hubovčanom. Či je to fejk profil, alebo nie, je na zvážení každého. „Ja, ako súkromná osoba, mám na Facebooku priateľov, ktorých poznám. Ako politik musím komunikovať s každým. A to, či je profil vytvorený iným človekom, ako sa reálne popíše, neznamená, že ten človek neexistuje. Nie je to predsa robot, je to určite reálny občan,“ uviedol na záver M. Špak.
Starosta rieši originálny kamerový systém za 34-tisíc eur. „Sme v intenzívnej komunikácii so spoločnosťou Antik a mestskou políciou. Plánujeme inštalovať štyri nefejkové kamery a, samozrejme, budú tam aj ďalšie kamery, ktoré si zabezpečujú subjekty sídliace v pasáži,“ informuje starosta. Návrh na riešenie ochrany pasáže podľa poslanca M. Špaka starosta nechcel ani od neho ani od komisie, ktorá to má v náplni činnosti. „K cene plánovaného kamerového systému sa neviem vyjadriť. Vedenie mestskej časti sabotuje už polroka chod Komisie rozvoja, dopravy, ochrany života a zdravia, ktorej na sídlisku predsedám. A nielen informačným embargom…“
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.