Na sídlisku v Košiciach vo veľkom umierajú netopiere!
Obyvatelia sídliska Ťahanovce si už pár dní všímajú výskyt mŕtvych netopierov. K úmrtiu zákonom chránených netopierov došlo vo vchode a pri vchode do bytového domu na ulici Pekinská 1.
“K úmrtiu došlo pravdepodobne nárazom do stien a okien domu a vojdeniu do otvorov, napríklad aj otvoreného zábradlia na najvyššom poschodí domu,” uviedol Miloš Ihnát, starosta Mestskej časti Košice – Sídlisko Ťahanovce pre redakciu KOŠICE: DNES. Na sídlisku Ťahanovce podľa starostu uhynulo približne 35 – 40 netopierov, ale počet môže byť každým dňom vyšší. Podľa Ihnáta ich bolo zároveň sieťkou vychytaných približne 1000. Mŕtve netopiere, ktoré na sídlisku zomreli, boli nájdené na trávniku pri samotnom vchode Pekinská 1 a poukladané pri kanáli, kde sa v blízkosti nachádza aj detské ihrisko.
Mŕtve netopiere odobrala dvojica zo združenia s odbornou spôsobilosťou a nakladať s nimi budú v zmysle platnej legislatívy SR. Podľa Miloša Ihnáta odborníci realizujú aj výskum.
“Situácia je zložitá. Dopátral som sa k dvom osobám, ktoré majú odbornú spôsobilosť na odobratie uhynutých netopierov. Netopier je zákonom chránený druh cicavca,” odpovedá Ihnát na otázku, ako túto situáciu s mŕtvymi netopiermi riešia. Podľa jeho slov by bolo riešením tejto situácie zateplenie domu, avšak dom financie nemá. Ďalším riešením by mohlo byť aj natiahnutie sietí. Aj v tomto prípade, by však musela schôdza domu uvoľniť financie z fondu opráv.
“V týchto dňoch tam mal prísť aj horolezec a mal prezrieť všetky otvory, kde sa netopiere nachádzajú a to aj vrátane otvoreného zábradlia na najvyššom poschodí. Zároveň združenie chce na dom inštalovať búdku, aby netopiere nelietali do domu aj vchodu, ale do tejto búdky” vysvetľuje ďalej. Obyvatelia bytového domu podľa neho našli trus a moč netopierov aj vo výťahu.
Ako môžu obyvatelia zabrániť náletu netopierov do bytov?
“V tomto ročnom období dochádza predovšetkým v Košiciach (ale i v iných slovenských či európskych mestách) k tzv. neskorým letným alebo jesenným inváziám, ktoré sú typické pre malé druhy netopierov rodu Pipistrellus (večernica),” uviedla pre redakciu Gréta Nusová, členka Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku. Netopiere môžu podľa Nusovej nalietať aj do bytových, ale aj nebytových priestorov bytoviek či panelákov. Nalietať tak môžu desiatky, ale aj stovky jedincov. “Väčšinou sa jedná a mladé tohtoročné a neskúsené jedince, ktoré potrebujú pomoc človeka, aby sa čo najskôr vrátili do svojho prirodzeného prostredia,” uviedla Nusová.
Nusová obyvateľom sídliska odporúča vetrať v nočných hodinách len oknami, na ktorých majú namontované sieťky proti hmyzu. Vetrať by nemali ani vetračkami, pretože aj cez pootvorenú vetračku sa netopiere do bytu dokážu dostať, avšak vyletieť už nie.
Ak sa stane, že vám netopier vletí do bytu, je potrebné otvoriť všetky okná v miestnosti. Nezabudnite ani zasvietiť svetlo, aby ste sa uistili, že naozaj vyletel a neukryl sa v byte. “Zvyčajne trvá niekoľko minút, pokým si nájde cestu von. Ak však nájdete zoslabnutého netopiera, alebo ich v byte máte niekoľko, ozvite sa nám a radi vám pomôžeme,” uvádza Nusová. Kontakty na členov Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku nájdete na ich webovej stránke netopiere.sk.
(ZL)
Odporúčané články
V nasledujúcich dvoch víkendoch čakajú motoristov dopravné obmedzenia na moste cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici. Dôvodom je oprava mostných záverov, ktorá si vyžiada dočasné zúženie dopravy na dva z pôvodných štyroch jazdných pruhov.
Na mestskom zastupiteľstve v Košiciach sa diskutovalo o potkanoch. Počas leta viaceré mestské časti (MČ) bojovali s premoženými hlodavcami, Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach vtedy uviedol, že nariadi povinnú jesennú deratizáciu v skoršom termíne než obvykle.
Obyvateľov bytových domov na Čínskej ulici 7-9 v Košiciach čakajú od pondelka, 16. septembra 2024, stavebné práce súvisiace s výstavbou polopodzemného kontajneroviska.