Na Slovensko by malo prísť do tritisíc vojakov NATO
Na Slovensko by malo nakoniec prísť do tritisíc vojakov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Vyplýva to z materiálu, ktorý dnes schvália vláda. Kabinet tak navýšil počet aliančných vojakov, ktorí by mali dôjsť na Slovensko v rámci takzvanej predsunutej prítomnosti, z 2100 na 3000. Materiál musí ešte schváliť Národná rada SR.
Pôvodný počet 600 príslušníkov Ozbrojených síl Českej republiky sa zvýši na 700 vojakov. O 500 vojakov viac by malo prísť z Nemecka, celkovo by ich na Slovensku malo pôsobiť 1 200. Zvýši sa aj počet amerických vojakov na 600 a slovinských vojakov na 200. V rámci predsunutej prítomnosti NATO by na Slovensku tiež malo byť byť 200 vojakov z Holandska a 100 vojakov z Poľska.
„Navýšením celkového počtu príslušníkov vybraných ozbrojených síl sa zvýši efektivita príspevkov daných krajín do mnohonárodnej bojovej skupiny, a tým aj obranyschopnosť a bezpečnosť Slovenskej republiky a jej obyvateľstva. Spôsobilosti zahraničných ozbrojených síl doplnia schopnosti a kapacity Ozbrojených síl SR a prispejú k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku,“ informovalo Ministerstvo obrany SR.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) počas rokovania vlády uviedol, že zvýšenie mandátu na prítomnosť vojakov NATO súvisí s viacerými vecami. „V súvislosti s pôsobením kompletov protivzdušnej obrany Patriot nás o navýšenie mandátu o 500 požiadali Nemci, a rovnako tak aj Spojené štáty americké o 200 vojakov,“ vysvetlil s tým, že o navýšenie mandátu požiadalo aj Slovinsko a Česká republika.
Zdroj: (SITA, kh;mb)
Odporúčané články
Riziko útoku na ďalšieho ústavného činiteľa je podľa premiéra Roberta Fica extrémne veľké. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii, kde zároveň zdôraznil, že tento stav súvisí s protestmi, ktoré organizuje opozícia. Podľa jeho slov opoziční politici klamú svojich podporovateľov.
Väčšina poslancov košickej mestskej časti Staré Mesto obviňuje starostu Igora Petrovčika zo šikany aj cenzúry. Starostovi vyčítajú porušovanie právomocí, ale aj šikanu a stagnáciu projektov mestskej časti. Jeho správanie označili za autoritárske a neprípustné v demokratickej spoločnosti.
Uplynie už 56 rokov od tragických udalostí, ktoré zasiahli našu krajinu a zanechali hlboké rany v jej histórii.