Na Slovensko by malo prísť do tritisíc vojakov NATO

Na Slovensko by malo nakoniec prísť do tritisíc vojakov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Vyplýva to z materiálu, ktorý dnes schvália vláda. Kabinet tak navýšil počet aliančných vojakov, ktorí by mali dôjsť na Slovensko v rámci takzvanej predsunutej prítomnosti, z 2100 na 3000. Materiál musí ešte schváliť Národná rada SR.
Pôvodný počet 600 príslušníkov Ozbrojených síl Českej republiky sa zvýši na 700 vojakov. O 500 vojakov viac by malo prísť z Nemecka, celkovo by ich na Slovensku malo pôsobiť 1 200. Zvýši sa aj počet amerických vojakov na 600 a slovinských vojakov na 200. V rámci predsunutej prítomnosti NATO by na Slovensku tiež malo byť byť 200 vojakov z Holandska a 100 vojakov z Poľska.
„Navýšením celkového počtu príslušníkov vybraných ozbrojených síl sa zvýši efektivita príspevkov daných krajín do mnohonárodnej bojovej skupiny, a tým aj obranyschopnosť a bezpečnosť Slovenskej republiky a jej obyvateľstva. Spôsobilosti zahraničných ozbrojených síl doplnia schopnosti a kapacity Ozbrojených síl SR a prispejú k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku,“ informovalo Ministerstvo obrany SR.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) počas rokovania vlády uviedol, že zvýšenie mandátu na prítomnosť vojakov NATO súvisí s viacerými vecami. „V súvislosti s pôsobením kompletov protivzdušnej obrany Patriot nás o navýšenie mandátu o 500 požiadali Nemci, a rovnako tak aj Spojené štáty americké o 200 vojakov,“ vysvetlil s tým, že o navýšenie mandátu požiadalo aj Slovinsko a Česká republika.
Zdroj: (SITA, kh;mb)
Odporúčané články

Na Slovensku máme viac ako 5 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Ide o vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, Janssen (Johnson & Johnson) a Sanofi. Z tohto počtu sú viac ako 2 milióny dávok vakcíny adaptované na variant omikron. Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 však aktuálne nie je veľký a v poslednom období sa podávajú najmä posilňujúce dávky, čo nemá výrazný vplyv na celkovú mieru zaočkovanosti. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Do redakcie nám prišiel tip od čitateľa, ktorého zaujímali osadené značky na Kysuckej ulici v Košiciach.

Ambulancie by mala vláda dofinancovať výlučne cez úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom prostredníctvom zdravotných poisťovní cez zvýšenie platieb za poistencov štátu. V tlačovej správe to uviedla prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková. Len týmto spôsobom je podľa nej možné rýchlo a transparentne posunúť financie v krízovej situácii do kolabujúcich a vyčerpaných ambulancií. Zároveň odmieta dofinancovanie zdravotných poisťovní cez zvýšenie ich imania.