Na Slovensku by mohli vzniknúť Národné obranné sily so žandármi
Ministerstvo obrany SR predložilo legislatívny návrh, ktorého cieľom je zvýšiť odolnosť Slovenskej republiky v oblasti obrany a bezpečnosti. Návrh zahŕňa vytvorenie Národných obranných síl (NOS), ktoré by nahradili súčasné aktívne zálohy Ozbrojených síl SR. Súčasťou návrhu je aj vznik Žandárskeho zboru, ktorý by asistoval polícii pri udržiavaní verejného poriadku.
Podľa informácií topky.sk, návrh upravuje zaraďovanie občanov a príslušníkov rôznych ozbrojených zložiek do operačných, pohotovostných a branných záloh Národných obranných síl. „Celý proces bude postavený na princípe dobrovoľnosti,“ uvádza rezort obrany. Príslušníci NOS v operačných a pohotovostných zálohách absolvujú výcvik a plnenie úloh počas 20 dní, následne budú desať dní v pohotovosti. Za túto službu im bude poskytnutý príspevok vo výške 3000 eur. Pre zaradenie do branných záloh platí povinnosť zúčastniť sa 14-dňového výcviku, za čo príslušník získa polovičný príspevok.
Jednou z hlavných noviniek návrhu je vznik Žandárskeho zboru, ktorý by mal asistovať polícii pri udržiavaní verejného poriadku. Žandári by mohli byť vybraní z radov vojakov, súčasných alebo bývalých policajtov. „Nová legislatíva upravuje právomoci Žandárskeho zboru, jeho rovnošaty, využívanie donucovacích prostriedkov a možnosti zadržania osôb,“ uvádza návrh. Žandári budú podriadení Policajnému zboru a za 20 dní služby s maximálne 12-hodinovým denným nasadením získajú príspevok 3000 eur.
(FG)
Odporúčané články
Zamestnanci Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice sa už po štvrtýkrát zapojili do charitatívnej akcie „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“, ktorá prináša radosť osamelým seniorom po celom Slovensku. Tento rok pripravili viac ako 130 darčekových krabíc, ktoré naplnili drobnosťami, aby seniorom spríjemnili vianočné sviatky.
Záver roka v Košiciach sa už tradične ponesie v magickej atmosfére živého orloja, ktorý si pre malých i veľkých pripravilo Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja.
Slovenskí motoristi sa musia pripraviť na drahšie tankovanie. Je za tým nielen vývoj svetových cien ropy, ale najmä zvýšená daň z pridanej hodnoty (DPH) z 20 na 23 %. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik finančných trhov XTB Marek Nemky, zvýšená DPH nám zdražela pohonné látky o 2,5 %.