Na Slovensku diagnostikovali prvý prípad afrického moru u diviaka
AKTUALIZOVANÉ
Africký mor ošípaných (AMO) na území Slovenska diagnostikovali aj u diviaka. Miesto nálezu je v poľovnom revíri v katastri obce Svätuše v okrese Trebišov. O prvom takomto prípade informovalo v pondelok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Zistenie považuje za dôležité, keďže diviak je zdrojom nákazy aj pre domáce ošípané.
„AMO na území Trebišovského okresu sa rozšíril o prvý pozitívny prípad u diviaka. Diviak vykazoval zmeny správania, bol ulovený poľovníkom a následne bola vzorka zaslaná na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória vo Zvolene,“ uviedol rezort.
Ako pripomenul, miesto nálezu je od spoločnej slovensko-maďarskej hranice vzdialené približne sedem kilometrov, pričom v oblastiach na maďarskej strane hranice je výskyt AMO u diviačej zveri diagnostikovaný dlhodobejšie. Uvádza, že od začiatku roka sa v Maďarsku objavilo celkovo viac ako 800 pozitívnych prípadov.
[ad][/ad]„Národná expertná skupina pre AMO analyzuje situáciu a prijme opatrenia, pokiaľ ide o manažment lovu najmä z pohľadu zistenia AMO u diviakov, ako možného zdroja nákazy,“ dodáva MPRV SR.
Prvý výskyt AMO na Slovensku zaznamenali koncom júla v domácom chove u ošípaných, a to v okrese Trebišov v obci Strážne a následne vo Veľkom Kamenci. Výskyt nákazy neskôr potvrdili aj v obciach Somotor a Rad. AMO je vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich ošípaných a diviakov, ktorá sa nedá liečiť a neexistuje naň vakcína. Človek voči vírusu nie je vnímavý.
Čítajte aj:
- Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozširuje
- Na Slovensku po prvý raz potvrdili africký mor ošípaných
- V Strážnom likvidujú všetky ošípané, dôvodom je prevencia pred šírením afrického moru
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.