Na Slovensku odo dnes nadobúda účinnosť množstvo noviel zákonov
Od dnešného dňa nadobúda na Slovensku účinnosť množstvo noviel zákonov, ktoré poslanci parlamentu schválili a prezidentka Zuzana Čaputová podpísala počas tohto roka. Napríklad zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti súvisí s pripravovanou reformou siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva SR bude paralelne s touto reformou postupne riešiť akútnu zdravotnú starostlivosť, teda siete záchrannej zdravotnej služby, následnú a dlhodobú starostlivosť a špecializovanú ambulantnú starostlivosť. Cieľom tohto zákona je zabezpečiť kvalitnú a dostupnú ústavnú starostlivosť pre pacienta.
Špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy zdravotných výkonov, najmä invazívnych operačných zdravotných výkonov, sa preto budú koncentrovať do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú zdravotnícki pracovníci potrebné zručnosti a skúsenosti. Tým sa má zabezpečiť lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Tento cieľ, ako aj kvalita a efektívne využitie zdrojov, budú podporené vytvorením rôznych úrovní nemocníc. Konkrétne sa nemocnice zadefinujú ako komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná.
K zmenám dôjde aj v kompetenciách ministra vnútra, ktorý bude mať výraznejší vplyv na výber a menovanie policajného prezidenta. Podľa novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície predloží minister vnútra na verejné vypočutie kandidáta na funkciu prezidenta Policajného zboru parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť. Výbor kandidáta vypočuje a minister vnútra sa následne rozhodne, či kandidáta vymenuje alebo nie. Šéf rezortu vnútra bude môcť policajného prezidenta odvolať z funkcie aj bez uvedenia dôvodu.
Upraví sa tiež princíp rovného financovania každého dieťaťa a žiaka bez ohľadu na zriaďovateľa školy a školského zariadenia. V prípade škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti fyzických a právnických osôb a štátom uznaných cirkví a náboženských spoločnosti sa zavádza nový spôsob financovania týchto škôl a školských zariadení, a to na základe zmluvy. Prijatou novelou vo vzťahu k financovaniu detí, žiakov a poslucháčov niektorých súkromných a cirkevných škôl obcou sa vek 15 rokov zvyšuje na 25 rokov.
Oddnes je účinná aj novela zákona, prostredníctvom ktorej nebudú môcť orgány štátnej správy od januára 2023 kupovať nápoje v jednorazových obaloch. Návrh zároveň obsahuje opatrenia, ktoré majú viesť k znižovaniu spotreby určitých jednorazových plastových výrobkov, ako je napríklad poskytovanie jednorazových plastových výrobkov len za odplatu alebo povinnosti organizátorov verejného podujatia zabezpečiť poskytovanie vhodných alternatív. Primárne ide o zníženie a v niektorých prípadoch o odstránenie závažného negatívneho vplyvu niektorých jednorazových plastových výrobkov na životné prostredie, zdravie a hospodárstvo, ako aj presadzovanie prístupov zameraných na obehové hospodárstvo. Novela špecifikuje aj to, čo je považované za výrobok z plastu, rybársku výstroj, kto je výrobcom takýchto výrobkov a čo sú biodegradovateľné plasty či tabakové výrobky.
Po novom sa tiež vytvorí nová kategória pedagogického zamestnanca, ktorým bude školský digitálny koordinátor. Kompetencie školského špeciálneho pedagóga a niektorých odborných zamestnancov vrátane školského koordinátora vo výchove a vzdelávaní sa zároveň rozšíria. V novele zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch sa zjednoduší preukazovanie bezúhonnosti týchto zamestnancov. Nedostatok učiteľov sa má riešiť uzatváraním dohôd o prácach mimo pracovný pomer so študentmi učiteľských študijných programov. Dôvodom je kritický nedostatok učiteľov dôležitých predmetov, ako sú matematika, cudzie jazyky či informatika.
Zdroj: (SITA, ta;gko)
Odporúčané články
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.