Na Slovensku po prvý raz potvrdili africký mor ošípaných
AKTUALIZOVANÉ
Africký mor ošípaných (AMO) bol po prvý raz diagnostikovaný na území Slovenskej republiky. Nákazu potvrdili v obci Strážne v okrese Trebišov pri hraniciach s Maďarskom. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
„Výskyt ochorenia bol potvrdený laboratórnym vyšetrením biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu,“ uviedol Daniel Hrežík z tlačového odboru ministerstva. Slovensko informovalo o prepuknutí AMO aj v systémoch ADNS Európskej komisie a WAHIS Medzinárodného úradu pre nákazy zvierat v Paríži.
Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila usmrtenie zvierat v chove, vytýčila trojkilometrové ochranné pásmo a desaťkilometrové pásmo dohľadu od ohniska nákazy. „Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy,“ dodal Hrežík.
S AMO už dlhší čas bojujú v susednom Česku aj Maďarsku, kde nákazu potvrdili v tesnej blízkosti slovenských hraníc.
[ad][/ad]Vyskytol sa u drobnochovateľa
Starosta Strážneho Július Horváth potvrdil, že v uplynulých dňoch došlo v obci k viacerým podozrivým úhynom ošípaných chovaných v domácnostiach.
Keď sa začali prípady úhynov množiť, vznikla podľa neho obava z možnej nákazy, ktorá sa napokon aj potvrdila. „Máme informácie, že v obci uhynulo v priebehu týždňa asi päť chovaných svíň. Dnes prišli do obce veterinári a toto vyšetrovali a preverovali, toľko viem, že brali vzorky a vzali aj svine do kafilérie,“ povedal starosta.
Obec sa nachádza pri hranici s Maďarskom, kde nebezpečnú nákazu často šíria aj voľne žijúce diviaky. Výskyt afrického moru na severe Maďarska tesne pri slovenskej hranici a Trebišovského okresu zaznamenali už začiatkom mája.
V obci Strážne sa pritom nechovajú prasatá vo väčších množstvách. „Niektorí občania si ich chovali pre seba, išlo počtom do desať domácností,“ povedal Horváth.
Očakáva teraz pokyny zo strany úradov, ako má obec ďalej postupovať.
Situáciou sa bude v piatok (26. 5.) v Trebišove zaoberať zasadnutie národnej expertnej skupiny pre AMO. Preventívne opatrenia sú v platnosti už dávnejšie a týkajú sa veľkochovov aj malých chovateľov, súčasťou je aj odstrel diviakov. Vytvorená nárazníková oblasť proti nákaze sa týka celého južného Slovenska.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Právo na prístup k pitnej vode je základným ľudským právom, ale z hľadiska ekonomickej racionality je súčasný model neudržateľný. Tak, ako je nastavené vodárenstvo dnes, je totiž naprogramované na problémy. Podstatou reformy by malo byť, aby sa na vodárenské spoločnosti pozeralo ako na akciové spoločnosti, teda ich regulácia by bola nastavená tak, aby boli schopné samofinancovania. Okrem toho si štát musí začať plniť svoje základné povinnosti. Povedal to prezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Alexej Beljajev na valnom zhromaždení Klubu akcionárov VVS.
Mestská časť Košice – Luník IX, RESDI – Roma Environmental Sustainability and Development Initiative (Rómska iniciatíva pre udržateľnosť a rozvoj životného prostredia) a občianske združenie Roma for Future – Rómovia pre budúcnosť, predstavujú štart komunitných aktivít cez novovzniknutú enviro platformu mládeže – ECO SHIELD na sídlisku Luník IX podporených cez Green Roma Inclusion Program (GRIP), zameraných na znižovanie dopadov energetickej chudoby na komunitu cestou realizácie iniciatív ochrany, udržateľnosti a rozvoja životného prostredia.
Po úspešnej oprave všetkých cievok a uvoľnených lán je zvonkohra opäť pripravená na plnohodnotnú prevádzku. Slávnostné spustenie sa konalo v sobotu 7. decembra, pričom návštevníci sa môžu tešiť na nový vianočný repertoár obohatený o čerstvé hudobné skladby