Na Slovensku pracuje čoraz viac CUDZINCOV, v roku 2023 ich pribudlo cez 12-tisíc
Na konci minulého roka na Slovensku pracovalo viac ako 100-tisíc cudzincov. V porovnaní s koncom roka 2022 bolo na slovenskom trhu práce o 12,6 tisíca cudzincov viac. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
ČECHOV JE 6,5-TISÍC, MAĎAROV 6-TISÍC
Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú dlhodobo Ukrajinci. Medziročne ich pribudlo 5,9 tisíca, čím celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás vzrástol na 39,3 tisíca. Počet Srbov pracujúcich na Slovensku sa v minulom mesiaci oproti koncu roka 2022 znížil o 117 na 9,8 tisíca. Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 7,1 tisíca, nasledovali Česi so 6,5 tisíca pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 6-tisíc.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: NOVINKA pre nezamestnaných: Po novom sa už nemusia EVIDOVAŤ na úrade práce osobne
Na živobytie si na Slovensku zarábajú aj ľudia z exotickejších krajín. Na konci minulého roka u nás pracovalo 3,2 tisíca Indov, cez 1,6 tisíca Gruzíncov, takmer tisíc občanov Kirgizska, či cez 300 pracovníkov z Filipín.
(sita, su)
Odporúčané články
September sa zaradil medzi mesiace s najvyšším počtom osobných bankrotov v tomto roku. Podľa dát spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau zbankrotovalo v deviatom mesiaci 936 dlžníkov, čo predstavuje druhý najvyšší počet v roku 2025. Od začiatku januára do konca septembra pritom osobný bankrot vyhlásilo už 6 780 obyvateľov Slovenska.
Počas tohtoročného Európskeho týždňa mobility (ETM) si obyvatelia východného Slovenska bezplatne vybavili spolu 1 276 dopravných kariet na regionálnu autobusovú dopravu. Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová, zároveň v tomto období autobusmi v Prešovskom a Košickom kraji cestovalo takmer 850-tisíc cestujúcich, čo je výrazný nárast oproti bežnému týždňu.
Situácia na slovenských čerpacích staniciach by mala byť pre motoristov naďalej priaznivá. Trh s ropou podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka pre našich motoristov predznačuje naďalej priaznivý cenový vývoj na pumpách. „Ten by sa ešte mohol vylepšiť ďalšími miernymi poklesmi cien palív,“ dodal Boháček.


