Na Slovensku sa o jednotke NATO neurobili žiadne rozhodnutia, tvrdí Korčok

Na území Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska sa majú podľa medializovaných informácií vytvoriť vojenské jednotky NATO. Minister zahraničných veci Ivan Korčok (nom. SaS) po rokovaní zahraničného výboru parlamentu povedal, že sa neurobili žiadne rozhodnutia a „táto vec sa dostala na stôl v ostatných hodinách“. Poznamenal, že nemá mandát vlády oznamovať žiadne jednotky a je to logický obranný krok Severoatlantickej aliancie. Zahraničný výbor rokoval o situácii na rusko-ukrajinských hraniciach.
Minister poslancov na výbore informoval o diplomatických rokovaniach a hovorili aj o vnútornom vývoji na Ukrajine. Poukázal na to, že situácia je riešiteľná, len sa musia urobiť kroky k deeskalácii. Bývalých premiérov Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD) vyzval, aby povedali, kde stoja vo vzťahu k suverenite a integrite Ukrajiny.
Korčoka prekvapilo, že na zahraničný výbor prišli len štyria poslanci. „Viac sa nachádzajú na uliciach,“ povedal. Situácia podľa neho nie je až taká dramatická, ako je prezentovaná na uliciach, inak by na výbore čakal celú opozíciu. Zdôraznil tiež, že politickí oponenti neváhajú ľudí mobilizovať strachom proti obrannej zmluve s USA.
Blanár kritizoval stanovisko ministra
Podpredseda parlamentu a člen zahraničného výboru Juraj Blanár (Smer-SD) uviedol, že za vlád Smeru-SD bol v zahraničnej politike konsenzus, ale dnes to tak nie je. Ministra zástupcovia opozície požiadali, aby zahraničný výbor pravidelne informoval. Blanár kritizoval ministra, že odmietol, aby slovenský veľvyslanec v Kyjeve prišiel na zasadnutie výboru. „Chceme, aby aj náš veľvyslanec v Kyjeve, ktorý je tam na to, aby atmosféru monitoroval, ju prišiel sprostredkovať aj do zahraničného výboru,“ vyhlásil Blanár. Myslí si, že deeskalácia napätia by mala byť taká, „aby sme podporovali tak Ukrajinu, ako aj Ruskú federáciu, aby pokračovali v dohodách“.
Slovensko sa zapojí do širšej série cvičení
Blanár opätovne vyzval, aby sa nerobilo plánované vojenské cvičenie na Slovensku. Na cvičení Saber Strike, ktoré sa uskutoční od 1. do 14. marca v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a tiež letiska Sliač, sa zúčastní 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky. Zámerom cvičenia je preskúšanie dôležitých obranných spôsobilostí a spolupráce profesionálnych vojakov v medzinárodnom zoskupení. Slovensko sa zapojí do širšej série cvičení od Pobaltia cez Poľsko, Českú republiku až po Rumunsko.
Zdroj: (SITA, isu;DSe)
Odporúčané články

V pondelok 14. júla sa začína s „ostrou“ modernizáciou električkovej trate (MET) na sídlisku Nad jazerom. Táto časť 2. etapy MET 2 v Košiciach v celkovej dĺžke takmer 7 kilometrov patrí k najvýznamnejším investíciám do skvalitnenia mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktoré v nasledujúcich mesiacoch za celkovo takmer 200 miliónov eur uskutoční DPMK a mesto Košice.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Košický samosprávny kraj predstavil nový formát Leteckých dní Košického kraja, ktoré plánuje zorganizovať v rovnakom termíne a na rovnakom mieste ako tradičné podujatie Aeroklubu Košice. Rozhodnutie vyvolalo ostrý spor medzi krajom a pôvodným organizátorom, pričom ani jedna strana zatiaľ nemá potrebné povolenie od Dopravného úradu.