Na Ukrajinu doteraz smerovalo 200 kamiónov humanitárnej pomoci
Pomoc slovenských mimovládnych organizácií ani po šiestich mesiacoch od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajine neustala. Počas polročného trvania humanitárnej krízy na Ukrajine prepravili členské a partnerské organizácie platformy Ambrela na územie východného suseda takmer štyritisíc ton humanitárnej pomoci. Informuje o tom hovorkyňa platformy Ambrela Boba Markovič Baluchová.
Ambrela koordinuje pracovnú skupinu pre oblasť humanitárnej pomoci Ukrajine, zbiera a vyhodnocuje informácie od členov a ich ukrajinských partnerov, aby s údajmi potom vedeli presadzovať efektívnejšiu pomoc smerom na Ukrajinu a fungovanie bezpečného humanitárneho koridoru pre jej prepravu. Členovia spomínanej pracovnej skupiny z Človek v ohrození, ADRA Slovensko, Nadácia Integra, Slovenská katolícka charita spolu s regionálnymi diecéznymi charitami, Saleziáni Dona Bosca, Depaul Slovensko, Leap a STEP-IN spoločne dopravili na Ukrajinu za šesť mesiacov trvania vojny takmer 4000 ton materiálnej humanitárnej pomoci v hodnote približne 7,5 milióna eur.
V prepočte skoro 200 kamiónov obsahovalo primárne trvanlivé potraviny, zdravotnícky materiál a lieky, hygienické potreby, ale aj príslušenstvo do ubytovacích jednotiek či riady. Zásielky smerovali do oblasti Zakarpatskej, Ternopiľskej, Ivano-frankivskej, Sumskej, Záporožskej a do ďalších bojmi zničených miest na východe krajiny. Centrá distribujúce pomoc zároveň hlásia znižujúce sa zásoby potravín a zvýšenú potrebu čistiacich prostriedkov či zdravotníckeho materiálu, preto slovenské mimovládne organizácie v zbieraní, vysielaní a doručovaní humanitárnej pomoci na Ukrajinu budú pokračovať.
Od vypuknutia vojny na Ukrajine 24. februára opustilo svoje domovy takmer desať miliónov ľudí, v európskych štátoch je v súčasnosti okolo šesť miliónov ukrajinských utečencov a utečeniek, takmer štyrom miliónom z nich bola udelená dočasná ochrana. „Slovensko-ukrajinské hranice prekročilo od konca februára 649-tisíc osôb, prevažne žien s deťmi, a SR doteraz udelila ochranu 87-tisícom z nich. Mnohým z nich pomáhali a pomáhajú pri začleňovaní do spoločnosti na území SR práve slovenské mimovládky,“ vysvetlil výkonný tajomník platformy Ambrela Daniel Kaba.
Zdroj: SITA, mt;ju
Odporúčané články
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.