Na území Košíc objavili významný archeologický nález z 19. storočia (FOTO)
Počas 19. storočia prebehli v Európe viaceré revolúcie, ktoré mali za cieľ zmenu vtedajších pomerov. Výnimkou nebolo ani územie dnešného Slovenska, kde dochádzalo k stretom cisárskej armády a košútovských vojsk. Od roku 2013 vznikla v kontexte bádania tejto historickej epochy, v MČ Ťahanovce iniciatíva k archeologickému výskumu. V rámci neho sa pracovalo s hypotézou, že by sa na tomto mieste mohlo nájsť niečo významné, čo sa nakoniec aj stalo.
Prebiehajúca archeologická činnosť už nadväzovala na predošlé skúmanie historičky PhDr. PaedDr. Uršuli Ambrušovej, PhD. Hlavným motívom pre hľadanie bola teória z roku 1880, ktorá pochádzala z maďarského periodika. Išlo o tvrdenia, ktoré hovorili o pochovaní poľských mládencov, bojujúcich po boku maďarských košútovcov. Tí mali padnúť v zime roku 1848 počas ústupu.
„Cieľom bolo overiť pochybnosti ohľadom tohto pochovania. Aj napriek absencii matričných záznamov bola vtedajšia vojenská prax taká, že padlých pochovávali na mieste ich úmrtia. Preto som sa domnievala, že miesto Božie muky v MČ Ťahanovce, slúžilo ako styčný bod pre dočasné pochovanie, pred presunom vojakov na cintorín. Počas výskumu som však zistila, že k presunu nikdy nedošlo,“ povedala o výskume Ambrušová.
Koncom roka 2023 sa k pristúpilo ku konkrétnemu archeologickému výskumu, ktorého cieľ bol splnený. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o spomínaných príslušníkov armády poľského pôvodu. Archeológom z Východoslovenského múzea v Košiciach Mgr. Márii Kundrátovej a Mgr. Jánovi Rákošovi sa podarilo objaviť nález, ktorý obohatí históriu Košíc ako aj MČ Sídlisko Ťahanovce.
Galéria
„Hneď ako sme prešli do hĺbky 90 centrimetrov sa objavili prvé kosti. Identifikovali sme ich 6 ale hlbšie by ich malo byť viacero. Biologický materiál sa takmer nezachoval, zostalo nám iba pár gombíkov a mince. Pokračovať v archeologickom výskume ďalej nebudeme. Pokiaľ však budeme mať potrebné financie, chceli by sme dať vypracovať DNA analýzy. Až po nich bude isté, či sa teória potvrdila alebo nie,“ uviedol spomínaný archeológ Rákoš.
MČ Sídlisko Ťahanovce bola vybudovaná až za bývalého režimu. Vďaka tomu sa tu nenachádzajú kultúrne pamiatky či stavby takéhoto charakteru. Práve tento faktor výrazne zvyšuje dôležitosť nálezu. Tú podčiarkuje vyjadrenie poľského konzula Jána Hudackého. Ten prisľúbil súčinnosť poľskej strany, pri podpore podobných aktivít.
Participáciu poľských či maďarských zástupcov očakáva rovnako MČ Sídlisko Ťahanovce. Tá investovala podľa prednostky miestneho úradu JUDr. Beáty Zemkovej takmer 3000 eur, no potrebné sú ďalšie financie. Projekty spojené s nálezom podporuje aj mesto Košice, ktoré si podľa viceprimátorky Mgr. Lucii Gurbaľovej uvedomuje význam celej situácie.
Odporúčané články
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.