Na zasadnutí mestkého zastupiteľstva bola témou deratizácia hlodavcov
Na mestskom zastupiteľstve v Košiciach sa diskutovalo o potkanoch. Počas leta viaceré mestské časti (MČ) bojovali s premoženými hlodavcami, Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach vtedy uviedol, že nariadi povinnú jesennú deratizáciu v skoršom termíne než obvykle.
Počas nedávneho riadneho zasadnutia košického mestského zastupiteľstva predseda Košického klubu Ladislav Lörinc navrhol zaradiť do programu rokovania bod týkajúci sa deratizácie verejných priestranstiev spravovaných mestom Košice. Návrh prijatý nebol a o bode poslanci nerokovali.
Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) pri prednesení návrhu uviedol, že je pripravené nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré je možné pripomienkovať do 20. septembra, a ktoré rieši túto problematiku. Avizoval tiež, že ešte počas septembra by sa malo konať mimoriadne zastupiteľstvo na ktorom by dané VZN malo byť prerokované. Neskôr zdôraznil, že je potrebné, aby všetky subjekty na území mesta dôsledne vykonávali deratizáciu, a to vrátane podnikateľov či majiteľov pozemkov. „Najväčším problémom je, že nemáme nástroj na to, aby sme všetkých prinútili, keď nariadime celoplošnú deratizáciu, aby ju vykonali,“ vyjadril sa. Za výzvu označil zaistiť, aby bola deratizácia vykonaná aj v miestach, ktoré nepatria mestu. Lörinc namietal, že problém je aktuálny, kým VZN je budúcnosť. Za problém označil, že nie je nakúpený dostatok prípravkov na potkany. Primátor tiež uviedol, že o plánovanej jesennej deratizácii budú informovať spoločne s RÚVZ Košice. Dodal, že plánujú navrhnúť aj nový spôsob deratizácie. Po novom by nemali deratizovať všetci naraz, ale malo by sa postupovať v okruhoch, smerom od centra mesta k okrajom, a to s časovými odstupmi.
Lörinc, ktorý je aj starostom Sídliska KVP pre agentúru SITA uviedol, že v jeho mestskej časti sa usilovali problém s hlodavcami zmierniť tým, že za osem mesiacov vykonali temer 60 deratizačných zásahov. „Čiže si platíme z vlastného rozpočtu deratizáciu naviac, napriek tomu máme problém, ako iné mestské časti,“ vysvetlil. Dodal, že na sídlisku plánujú v opatreniach pokračovať. Situácia sa podľa jeho slov v porovnaní s letom upokojila, keďže pravidlene vykonávajú zásahy, no sú miesta, ktoré potrebujú podchytiť viac. Starostka mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová sa pre agentúru SITA vyjadrila, že situácia v ich mestskej časti je aktuálne o čosi priaznivejšia, púšťajú sa do štvrtej vlny rozsiahlej deratizácie všetkých kontajnerovísk i verejných priestranstiev. Podotkla, že v rámci jednej z predošlých deratizácií bolo vyzbieraných približne 170 kilogramov uhynutých hlodavcov. Dodala tiež, že apelujú aj na súčinnosť ostatných pri deratizácii. „Potkan si nevyberá mestskú časť za svoje bydlisko, je rozlezený všade po Košiciach. Všetci musia deratizovať,“ zdôraznila. Poukázala tiež na správanie niektorých obyvateľov pri vyhadzovaní potravín, akcentovala, že potkany nejdú tam, kde nemajú zdroj potravy. Hlavné ohniská výskytu hlodavcov podľa Kovačevičovej už zlikvidovali. V opatreniach plánujú pokračovať, starostka MČ dodala, že na to vyčlenili i finančné prostriedky. Suma na deratizáciu zatiaľ presiahla 6-tisíc eur, Kovačevičová podotkla, že bolo potrebné vykonať aj prípravné práce, ktoré zahŕňali napríklad vyčistenie kontajnerovísk od porastu, ktorý tiež predstavoval skrýše pre hlodavce. Starosta sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát k situácii s hlodavcami pre agentúru SITA uviedol, že podal podnet na mesto i RÚVZ. Regionálni hygienici im odporučili predčasnú jednodennú deratizáciu, ktorú aj vykonali. Dodal, že vykonávajú kontrolu a situáciu monitorujú, zdôraznil, že nie je taká kritická, ako bola na sídlisku Nad jazerom. Podobne ako Kovačevičová poukázal na správanie občanov, ktorí vyhadzujú potraviny, ktoré predstavujú pre hlodavce zdroj obživy.
Zdroj: (SITA,kl)
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.