Na zefektívnenie liekovej politiky rezort zdravotníctva využije medzinárodné skúsenosti
Rezort zdravotníctva začína s realizáciou projektu na zvýšenie efektivity liekovej politiky cez faktory, ktoré vplývajú na ľudské rozhodovanie. Preskúma rozhodovanie lekárov pri predpisovaní liekov či nedodržiavanie odporúčanej liečby zo strany pacientov. Agentúru SITA o tom informovala Monika Kállaiová z Behaviorálneho a experimentálneho ekonomického tímu (beet), ktorý je v rámci rezortu realizátorom projektu. Projekt realizujú v spolupráci s expertmi z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Ako uviedla Kállaiová, je podstatné zamerať sa na rozhodovanie lekárov pri predpisovaní liekov, ktoré sú pre danú liečbu zásadné. Pri predpisovaní liekov pôsobí na rozhodnutie lekára množstvo faktorov, kvôli ktorým podľa realizátora projektu dochádza k neefektivite. Buď sa predpisuje veľké množstvo liekov tam, kde to nie je potrebné, alebo sa nepredpisuje adekvátna liečba z dôvodu lipnutia na zaužívaných spôsoboch pri určitých druhoch liekov. „Pri oboch formách daného správania disponujeme veľkým množstvom literatúry, vedeckých poznatkov a terénnych výskumov, ako na dané správanie efektívne pôsobiť pre dosiahnutie zmeny,“ ozrejmil realizátor jeden z cieľov projektu.
Ďalším z projektových cieľov je preskúmať takzvané behaviorálne intervencie, ktoré by zlepšili dodržiavanie liečby zo strany pacientov. Najmä pri dlhodobých chronických chorobách pacienti nedodržiavajú liečbu. „Ľudia buď zabúdajú, nemajú záujem alebo sú vedľajšie účinky príliš veľké, a tak s liečbou prestanú. Existuje mnoho psychologických faktorov, ktoré môžu ovplyvniť užívanie liekov a dodržiavanie liečby,“ upozorňuje realizátor s tým, že sa zamerajú aj na dezinformácie v liekovej politike.
Prínosom projektu budú znalosti expertov na inovácie z OECD, ale aj prístup k medzinárodnej sieti odborníkov. „Vďaka tomu bude možné nielen nastaviť pilotné testovanie najnovších prístupov, ale bude nám k dispozícii odborná pomoc pri nastavovaní systému predpisovania liekov na základe medzinárodných príkladov osvedčených postupov,“ uvádza realizátor.
Projekt Zvyšovanie efektivity liekovej politiky vďaka využívaniu behaviorálnych nástrojov bol schválený na 36. zasadnutí Koordinačného výboru pre pôsobenie SR v OECD. Jeho realizácia je naplánovaná od druhého polroka 2022 a ukončí sa v prvom polroku 2023.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Mladá žena v Trebišove pripravila seniora o dôchodok. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, 69-ročný František sa v piatok 8. novembra na autobusovej stanici v Trebišove stretol s mužom a ženou, ktorých poznal. U tejto dvojice už viackrát prespal, vzhľadom na svoju životnú situáciu. V ten deň plánoval ísť po dôchodok a dvojica mu navrhla, že mu zabezpečia taxík.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.