Na zemi našiel 500 eur, no nález nenahlásil. Teraz je voči nemu vznesené obvinenie
Prípad stratenej 500 eurovej bankovky v Rožňave má svojho obvineného. Ten si bankovku prisvojil a teraz je obvinený z prečinu zatajenia veci. Ako postupovať, keď nájdete na ulici stratenú vec? Musíte ju vrátiť?
V utorok (17. 1.) bola na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Rožňave nahlásená strata 500 eurovej bankovky. Stratu prišla nahlásiť 41-ročná žena, ktorá uviedla, že peniaze stratila na námestí. Po náhlásení nasledovala previerka kamerových záznamov. Z previerky bolo zistené, že bankovnku si prisvojil 39-ročný muž. Ten bankovku našiel, no danú situáciu neoznámil žiadnému príslušnému štátnemu orgánu. “Poverený príslušník PZ mužovi vzniesol obvinenie z prečinu zatajenia veci,” uviedla polícia SR na svojom Facebooku.
“Kto nájde stratenú vec, je povinný ju vydať vlastníkovi. Ak vlastník nie je známy, je nálezca povinný odovzdať ju príslušnému štátnemu orgánu. Ak sa o ňu vlastník neprihlási do jedného roka od jej odovzdania, pripadá vec do vlastníctva štátu,” uvádza právny a informačný portál Slov-Lex.sk. Tí, ktorí stratené finančné prostriedky neodovzdajú, sa tak vystavujú trestnoprávnemu riziku.
(VT)
Odporúčané články
V obci Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica zasahovali v utorok ráno hasiči pri požiari expedičného skladu. Oheň bol podľa informácií ohlásený krátko po 5:30.
Ukrajina si v utorok pripomenula štvrté výročie začiatku ruskej plnohodnotnej invázie prejavmi solidarity zo strany svojich najbližších spojencov, pričom koniec najkrvavejšieho konfliktu v Európe od druhej svetovej vojny zostáva v nedohľadne.
Starosta obce Zemplín Róbert Rostáš pracuje už druhý rok bez nároku na mzdu. Finančné prostriedky, ktoré by inak smerovali na jeho plat, investuje do rozvoja samosprávy. Doteraz takto do obce vložil približne 40-tisíc eur.