Nadácia Zastavme korupciu zaregistrovala viac ako 50 porušení moratória na sociálnych sieťach
Nadácia Zastavme korupciu zaregistrovala v súvislosti so spojenými krajskými a komunálnymi voľbami viac ako 50 porušení moratória na sociálnych sieťach. Ako ďalej nadácia uvádza v tlačovej správe, niektoré platené reklamy na sociálnych sieťach zrejme kandidáti len zabudli vypnúť. Našli sa však aj takí, ktorí v prvý deň moratória reklamu spustili. Nadácia preto podala podnet na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán.
Rekordérom v porušení moratória na sociálnych sieťach je podľa Zastavme korupciu Martin Makovník, ktorý kandidoval na poslanca v časti Martina Záturčie. Druhý deň moratória mal na sociálnych sieťach aktívnych až sedem propagovaných príspevkov. V ďalšom prípade v prvý deň moratória, teda 27.októbra, spustila reklamu politická strana Slovenský Patriot, ktorej predsedá europoslanec Miroslav Radačovský. Bratislavskému županovi Jurajovi Drobovi, ktorý obhájil svoj post, sa zase v platenom príspevku počas moratória poďakovali organizátori festivalu Ekotopfilm SK.
Nadácia upozorňuje, že podľa zákona o volebnej kampani sa porušenie moratória považuje za správny delikt, za ktorý hrozí kandidátom pokuta od 1 000 do 10-tisíc eur. „Výška pokuty sa podľa zákona odvíja od závažnosti a trvania protiprávneho stavu,” uviedol zástupca nadácie Martin Suchý. Zároveň poukázal na to, že zásah reklamy na sociálnych sieťach je rádovo v tisícoch osôb a niektoré z reklám boli spustené počas celého moratória. „V prípade, že komisia rozhodne o udelení pokuty kandidátom, rozhodnutie je právoplatné a nedá sa voči nemu odvolať,” dodal Suchý.
Zdroj: SITA, sa, kh
Odporúčané články
Krízový štáb mesta Košice dnes ráno o 7.30 hod. v súvislosti so zlou poveternostnou situáciou vyhlásil 1. kalamitný stupeň. Cestári už niekoľko dní postupujú podľa Operačného plánu zimnej údržby.
„Kráľ Zemplína”, kontroverzný podnikateľ Mikuláš Vareha zomrel. Ako informoval televízia Joj, záchranári resuscitovali Mikuláša Varehu v obci Malý Kamenec niekoľko minút, no neúspešne.
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) organizuje zbierku Svetlo a teplo pre Ukrajinu s cieľom zabezpečiť pomoc obyvateľom Ukrajiny, ktorých postihol vojenský konflikt. Vďaka štedrosti zamestnancov a študentov univerzity sa podarilo vyzbierať približne 130 kilogramov vosku, 240 rôznych druhov batérií, 17 kusov svietidiel, zapaľovače a powerbanky. Prepravu vyzbieraného materiálu na Ukrajinu zabezpečí združenie Feman.