Najhoršie ovzdušie je v Košiciach a Veľkej Ide. Rezort životného prostredia podnikol kroky k náprave
Vláda Slovenskej republiky schválila materiál s názvom „Príprava Výzvy Obnov dom mini v rámci komponentu REPowerEU Plánu obnovy a odolnosti SR“, vďaka čomu sa zlepší kvalita ovzdušia v Banskobystrickom a Košickom kraji.
Vláda Slovenskej republiky schválila materiál s názvom Príprava Výzvy Obnov dom mini v rámci komponentu REPowerEU Plánu obnovy a odolnosti SR, vďaka čomu sa zlepší kvalita ovzdušia v Banskobystrickom a Košickom kraji.
Schválený materiál reaguje na rozsudok Súdneho dvora Európskej únie z 9. februára 2023, v ktorom rozhodol, že Slovensko porušilo smernicu o kvalite ovzdušia. Ministerstvo životného prostredia SR vysvetlilo, že Slovensko dlhodobo prekračovalo limitnú hodnotu pre mikročastice PM10 a neprijalo dostatočné opatrenia na zlepšenie ovzdušia v zónach Jelšava a v aglomerácii Košice, Veľká Ida.
„S ohľadom na vydaný rozsudok Súdneho dvora EÚ je cieľom schváleného navrhovaného riešenia zlepšiť kvalitu ovzdušia v dotknutých oblastiach a zároveň preukázať, že Slovenská republika sa snaží problém aktívne riešiť,“ uviedol envirorezort. Schválená navrhovaná schéma je zameraná na podporu čiastkovej obnovy rodinných domov pre sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľstva podľa presne daných ekonomických indikátorov.
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) predtým informovala, že pripravovaná mimoriadna výzva „Obnov dom mini” je nastavená tak, že pre žiadateľov nebude potrebné predkladať energetické certifikáty.
Ako uviedol Juraj Moravčík, poverený generálny riaditeľ SAŽP, výzva má pomôcť obyvateľstvu, ktoré spadá do segmentu energetickej chudoby. Doplnil, že financie budú cielené do Banskobystrického, Košického kraja a tiež tam, kde je podľa Európskej komisie najvyššia miera znečistenia. Moravčík uviedol, že alokácia, ktorá sa pripravuje na túto výzvu, bude v objeme 36 miliónov eur pre 3 060 žiadateľov a v prípade zvýšeného záujmu ju bude možné aj navýšiť.
Zdroj: SITA (mmi)
Odporúčané články
Na Magistráte mesta Košice sa minulý týždeň uskutočnilo tretie zo série neformálnych podujatí s názvom “Čaj o piatej”. Tieto diskusie, otvorené pre širokú verejnosť, sú zamerané na aktuálne témy spojené s prípravou nového územného plánu mesta. Tentokrát sa záujemcovia zamerali na tému udržateľnej mobility, pričom sa diskutovalo o viacerých kľúčových otázkach, ktoré ovplyvnia budúcu podobu Košíc.
Na Slovensku boli potvrdené tri nové prípady vysoko infekčného ochorenia – osýpok. Ochorenie sa vyskytlo v rámci jednej rodiny v mestskej časti Košice – Šaca u osôb vo veku 21 rokov, dva roky a jeden rok. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje, že vzhľadom na povahu osýpok sa očakáva ďalší nárast počtu prípadov.
Celkovo 84 športových klubov, resp. záujmových a občianskych združení, ktoré vykonávajú športové aktivity v našom meste, môže už onedlho získať na svoju činnosť 360 000 eur. Mestská rada v Košiciach dnes schválila bod „Poskytnutie nenávratných dotácií na šport pre rok 2024“. Ak sa so schváleným uznesením stotožnia v závere augusta aj poslanci mestského zastupiteľstva, pošle mesto dotácie športovým klubom a ďalším združeniam začiatkom jesene.