Najnovší hoax Slovákov: Zrušila vláda nosenie rúšok, aby nás otrávila sypaním z neba?
Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR informuje verejnosť o ďalšom hoaxe. Tentokrát ide o výskyt žltého prachu na autách či parapetoch. Podľa informácií, ktoré produkuje facebookový profil Ernest Ernestus Paulus, ide o plán vlády súvisiaci s nariadením nenosenia rúšok s cieľom otrávenia obyvateľov. Pozrime sa, o čo v skutočnosti ide.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v poslednom období čelí množstvu otázok zo strany obyvateľov, ohľadom žltého povlaku, ktorý znečisťuje ako motorové vozidlá, tak aj parapety príbytkov. V pondelok 16. mája, preto vydali tlačovú správu, v ktorej verejnosti odpovedajú na zásadnú otázku: “Z čoho vznikajú žlté povlaky?”. RNDr. Janka Lafférsová z Oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, ktorý koordinuje celoslovenskú Peľovú informačnú službu obyvateľov upokojuje. Podľa nej tento povlak patrí k prebiehajúcej peľovej sezóne. Do značnej miery, pochádza tento peľ z kvitnúcich ihličnanov z čeľade borovicových, ktorých peľové zrnká majú väčšie rozmery. Viditeľné mraky vo forme uvoľneného peľu z okolitých stromov sa prenášajú prostredníctvom miernych vánkov. Pri silnejšom vetre, môže byť prenášaný aj z iných lokalít.
„Vysoké koncentrácie peľu týchto druhov v ovzduší súvisia jednak so semennými rokmi – tieto stromy majú zvýšené obdobie kvitnutia v troj- alebo päťročných intervaloch, kedy sa produkcia peľu niekoľkonásobne navýši – a tiež s veternými dňami, počas ktorých dochádza k transportu peľu na veľké vzdialenosti,“ hovorí RNDr. Janka Lafférsová z RÚVZ v Banskej Bystrici.
Oproti minulým rokom, sa rok 2022 nesie v znamení vyšších koncentrácií peľu a dlhšej peľovej sezóny. Pozorovateľné to bolo aj u najsilnejších prvých jarných alergénov – jelše, liesky a brezy.
Zdroj: (Hoaxy a podvody Polícia SR; uvzsr.sk; vu)
Odporúčané články
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.