Najnovší hoax Slovákov: Zrušila vláda nosenie rúšok, aby nás otrávila sypaním z neba?

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR informuje verejnosť o ďalšom hoaxe. Tentokrát ide o výskyt žltého prachu na autách či parapetoch. Podľa informácií, ktoré produkuje facebookový profil Ernest Ernestus Paulus, ide o plán vlády súvisiaci s nariadením nenosenia rúšok s cieľom otrávenia obyvateľov. Pozrime sa, o čo v skutočnosti ide.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v poslednom období čelí množstvu otázok zo strany obyvateľov, ohľadom žltého povlaku, ktorý znečisťuje ako motorové vozidlá, tak aj parapety príbytkov. V pondelok 16. mája, preto vydali tlačovú správu, v ktorej verejnosti odpovedajú na zásadnú otázku: “Z čoho vznikajú žlté povlaky?”. RNDr. Janka Lafférsová z Oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, ktorý koordinuje celoslovenskú Peľovú informačnú službu obyvateľov upokojuje. Podľa nej tento povlak patrí k prebiehajúcej peľovej sezóne. Do značnej miery, pochádza tento peľ z kvitnúcich ihličnanov z čeľade borovicových, ktorých peľové zrnká majú väčšie rozmery. Viditeľné mraky vo forme uvoľneného peľu z okolitých stromov sa prenášajú prostredníctvom miernych vánkov. Pri silnejšom vetre, môže byť prenášaný aj z iných lokalít.
„Vysoké koncentrácie peľu týchto druhov v ovzduší súvisia jednak so semennými rokmi – tieto stromy majú zvýšené obdobie kvitnutia v troj- alebo päťročných intervaloch, kedy sa produkcia peľu niekoľkonásobne navýši – a tiež s veternými dňami, počas ktorých dochádza k transportu peľu na veľké vzdialenosti,“ hovorí RNDr. Janka Lafférsová z RÚVZ v Banskej Bystrici.
Oproti minulým rokom, sa rok 2022 nesie v znamení vyšších koncentrácií peľu a dlhšej peľovej sezóny. Pozorovateľné to bolo aj u najsilnejších prvých jarných alergénov – jelše, liesky a brezy.
Zdroj: (Hoaxy a podvody Polícia SR; uvzsr.sk; vu)
Odporúčané články

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.

Prestížne ocenenie „Vedec roka SR“, udeľované od roku 1997, si tento rok prvýkrát odniesol aj lekár. V kategórii Inovátor roka bol za svoje výsledky a prínos ocenený doc. MUDr. Adrian Kolesár, PhD., MPH., špičkový odborník v oblasti kardiochirurgie.

Ako informovalo na sociálnej sieti, práce súvisia s výmenou poškodených káblových vedení verejného osvetlenia.