Najprestížnejšia verejná galéria na Slovensku sa nachádza v Košiciach (FOTO)
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach (UNLP), jej poliklinika a Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa pýšia desiatkami umeleckých diel od viac než 50 popredných československých umelcov.
Umelecké diela
Dôvodom umiestnenia týchto diel v nemocnično-výučbovom komplexe bolo vytvorenie príjemnej a optimistickej atmosféry a to nielen pre pacientov, ale aj zdravotníckych pracovníkov, pedagógov a študentov medicíny.
Mohlo by vás zaujímať: Na UPJŠ sa môžu mladí vedci rozvíjať v proteínovom inžinierstve aj vďaka projektu CasProt
Ako na sociálnej sieti uvádza UPJŠ v Košiciach, diela majú prispievať k prehlbovaniu myšlienkovej estetickej výchovy a vplývaniu na ľudí, k zvyšovaniu kultúrnej úrovne životného prostredia, a spoločenského účinku architektúry a výtvarného umenia v ich celistvosti.
V komplexe sa môžete stretnúť s týmito umeleckými dielami:
Reliéf „Defilé ľudských tvárí“
Južnú stranu IV. sekcie budovy Lekárskej fakulty (LF) zdobí reliéf „Defilé ľudských tvárí“ z roku 1973 od významného českého sochára a medailéra Adolfa Havelku.
Mohlo by vás zaujímať: UPJŠ ponúka vyše 100 študijných programov
Anatomický modul podľa Leonarda da Vinci so štvrtou dimenziou
Pri hlavnom vchode do budovy LF sa nachádza monumentálna bronzová plastika od košického sochára Juraja Bartusza. Vyhotovená bola v rokoch 1982 – 1990 a jej motívom je slávna ilustrácia od Leonarda da Vinciho – kresba vitruviánskeho muža, ktorého proporcie sú vpísané do kružnice a štvorca ako dvoch základných geometrických tvarov.
Veľkoplošná maľba ,,Život”
Na stene v interiéri budovy, pri vstupe do Lekárskej knižnice, výrazne dominuje veľkoplošná maľba na dreve s rozmermi desať metrov na šírku a štyri metre na výšku od výtvarníka Františka Blaža. Má názov „Život“ a autorovou myšlienkou bolo zobraziť oslavu života, ktorý je potrebné chrániť.
Dielo Vladimíra Popoviča
Stenu pri Aule LF zdobí dielo monumentálnych rozmerov vyhotovené v roku 1983-84 v technike maľby na smalte, ktoré prechádza troma poschodiami. Jeho autorom je významný slovenský maliar, výtvarník a pedagóg Vladimír Popovič.
Mohlo by vás zaujímať: Na UPJŠ sa môžu mladí vedci rozvíjať v proteínovom inžinierstve aj vďaka projektu CasProt
Prisahajúca ruka
V aule LF sa ďalej nachádza plasticky stvárnený symbol s dvojmetrovým priemerom. Obsahuje motív prisahajúcej ruky a citát textu z Hippokratovej prísahy pripomínajúci študentom a absolventom medicíny ich dôležité poslanie.
Galéria
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.