Najstarší strom v meste dostal zdravotnú kúru
Najstarší strom v Košiciach – topoľ biely pred železničnou stanicou – už potreboval ošetrenie ako soľ. Ide o jeden zo šiestich chránených stromov v meste. Odpílili mu staré konáre a vykonali zdravotný rez.
Náročnú prácu prišiel do Košíc vykonať arborista Martin Magyar z Popradu včera skoro ráno, práca mu trvala niekoľko hodín.
„Musíme urobiť miernu redukciu koruny a potom spojiť hlavné kmene väzbou, aby nedošlo k rozlomeniu koruny,“ uviedol Magyar. Mnohí ľudia si myslia, že v lete by sa listnaté stromy nemali ošetrovať, aby sa im neublížilo a nevyschli. Odborník upozorňuje, že práve teraz je najvhodnejší čas na túto odbornú prácu.

„Najmä ak ide o rez konárov, pokiaľ sú v priemere väčšie ako päť centimetrov. Robí sa to v prvej polovici vegetačného obdobia, kedy má strom najväčšiu silu zaceliť si rany,“ vysvetlil Magyar. V žiadnom prípade netreba takéto aktivity robiť v zime a najhoršie je to pred zimným obdobím.

Celý proces sledovali aj Vasiľ Pavol, technik zelene pre Staré Mesto zo Správy mestskej zelene, a tiež pracovník Štátnej ochrany prírody.
„Strom javil známky zhoršeného zdravotného stavu. Kým sme sa dostali k samotnému ošetreniu, prebehol dlhší proces, keďže je to chránený strom,“ uviedol Pavol, podľa ktorého práve mestská organizácia oslovila pracovníkov Štátnej ochrany prírody s tým, že môžu nastať určité problémy.
Odporúčané články

Druhé predbežné výsledky ankety KOŠICE: DNES, v ktorej sme vám dali priestor na hlasovanie o tom, koho by ste si zvolili za primátora Košíc sú tu a vidíme, že do top trojky sa už dostáva aktuálny primátor Jaroslav Polaček, čo môže znamenať, že aj napriek počiatočnému “boomu” je z dlhodobého hľadiska stále relevantným hráčom.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Po nedávnom požiari v rómskej osade vo Veľkom Šariši mesto promptne zareagovalo a pripravilo krátkodobé aj dlhodobé riešenia pre obyvateľov. Už tento týždeň plánuje odovzdať sedem nových unimobuniek s elektrickým vykurovaním, zároveň pracuje na projekte svojpomocnej výstavby rodinných domov, ktorý má zlepšiť bývanie v komunite.