Najviac smrteľných havárií bolo vlani v Košickom kraji
Policajná štatistika hovorí jasnou rečou – dopravných nehôd na Slovensku síce ubudlo, mali však tragickejšie následky. To isté platí aj na cestách Košického kraja.
Podľa údajov zo štatistiky, ktorú zverejnilo Prezídium Policajného zboru SR, sa v priebehu minulého roka stalo na slovenských cestách celkom 13 715 dopravných nehôd. Je to síce vysoký počet, ale predsa len o čosi menej, ako rok predtým, keď ich polícia evidovala o 187 viac.
[ad][/ad]Hazardujeme v premávke?
Vážnym varovaním pre Slovákov je však najmä skutočnosť, že napriek miernemu zníženiu počtu havárií sa zvýšilo množstvo takých, ktoré skončili s najzávažnejšími následkami. Na slovenských cestách zahynulo vlani 245 ľudí, čo je o 16 viac ako v minulom roku. Znamená to, že účastníci cestnej premávky viac hazardujú s vlastnými i cudzími životmi? Čísla hovoria, že zrejme áno.
Bezkonkurenčne najväčší podiel zo všetkých krajov má na tejto tragickej skutočnosti Košický kraj. Práve tu bolo najviac obetí – spolu 42. V porovnaní s rokom predtým sa ich počet zvýšil až o 11! V tejto štatistike po Košickom kraji nasledujú Nitriansky (38) a Trnavský (37).
Nelichotivé vedenie
Podľa policajných záznamov doplácajú na havárie najbezbrannejší účastníci cestnej premávky, teda chodci. V našom kraji na cestách zahynulo vlani 11 vodičov, 11 spolujazdcov, ale až 20 chodcov. Je to najviac zo všetkých slovenských krajov.
Korešponduje s tým aj ďalší údaj, ktorý dokumentuje nedisciplinovanosť východniarskych chodcov. Z celkového počtu dopravných nehôd ich zavinili v Košickom kraji 80 a v Prešovskom kraji 89, takže v tomto ohľade východ jasne vedie.
Menej zranených
V popredí štatistiky je, bohužiaľ, Košický kraj aj v počte havárií, pri ktorých sa ľudia ťažko zranili. Policajti evidujú pri dopravných nehodách 186 ťažko zranených, viac ich bolo len v Prešovskom kraji. Slabou náplasťou je pokles ich počtu oproti roku predtým.
Pri ľahko zranených je situácia lepšia. Medziročné porovnanie ukazuje, že ich bolo menej ako v našom kraji, tak aj na celom Slovensku.
Možno prekvapujúcim bude ďalší štatistický údaj. Medzi vinníkmi dopravných nehôd bolo v Košickom kraji 221 pod vplyvom alkoholu, čo je až tretie miesto za Prešovským a Žilinským krajom. Celkovo na Slovensku zaznamenali policajti 1 564 takýchto „hriešnikov“.
Zo všetkých havárií, ktoré sa vlani stali v Košickom kraji, najviac rezonovala medzi ľuďmi tá, pri ktorej boli zmarené až štyri ľudské životy. Udiala sa 11. júla na ceste pri obci Turňa nad Bodvou v okrese Košice-okolie, kde do seba čelne narazili Volkswagen Golf a Alfa Romeo. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania nehodu zavinil 20-ročný vodič golfu, ktorý pri odbočovaní z hlavnej cesty nedal prednosť protiidúcej alfe. V troskách VW Golf našli smrť vinníkova sestra a otec, v druhom vozdile značky Alfa Romeo vodič a jeho spolujazdkyňa. Tragédiu podčiarkuje skutočnosť, že mladý vodič bol v čase havárie pod vplyvom drog, konkrétne metamfetamínu.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.