Najvýznamenjšia udalosť v histórii Košíc. Od oslobodenia mesta ubehlo už 79. rokov (FOTO)
Mesto Košice si pietnym a tradičným aktom pripomenulo 79. výročie oslobodenie mesta. Najvýznamnejšiu udalosť v histórii Košíc si pripomenul primátor a námestník primátora mesta na Námestí osloboditeľov .
Už 79. výročie oslobodenia mesta si pripomenuli primátor mesta Košice Jaroslav Polaček a námestník primátora Marcel Gibóda na Námestí osloboditeľov. Na znak úcty a vďaky položili v piatok (19. 1.) k obom pamätníkom veniec.
Pri oslobodzovaní prišlo o život 3-tisíc vojakov
Mesto Košice oslobodili v skorých ranných hodinách 19. januára 1945, keď do mesta vstúpili vojaci 18. armády IV. ukrajinského frontu, ktorému velil generál Ivan Petrov. Po oslobodení sa mohli Košičania po niekoľkoročných útrapách vojny slobodne nadýchnuť. Boje, ktoré sa počas druhej svetovej vojny odohrali v Košiciach a okolí, si vyžiadali životy troch tisícok sovietskych vojakov a dôstojníkov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Obrovský ÚSPECH: KOŠICKÉ univerzity predstavili revolučný VYNÁLEZ (FOTO)
,,Pri oslobodzovaní mesta nedošlo k výraznejším bojom priamo v meste a môžeme byť vďační, že naše pamätihodnosti ostali nedotknuté,” uvádza mesto. Do oslobodenia mesta stihli príslušníci maďarskej fašistickej Strany šípových krížov popraviť v Košiciach viac ako 500 ľudí, niekoľko verejných popráv sa uskutočnilo dokonca ešte aj v dňoch od 5. do 17. januára. Okrem iných, na Hlavnej ulici obesili 12 vlastencov a len dva dni pred oslobodením zavraždili v ťahanovskom lese 17 osôb.
Košice boli prvé veľké oslobodené mesto na území bývalého Československa, vďaka čomu sa stali dočasným sídlom najvyšších štátnych inštitúcií. Nakrátko sa tak Košice stali ,,hlavným mestom” republiky, až do chvíle, kým nebola oslobodená Praha.
Zdroj: Mesto Košice
Galéria
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.