Nákup rýchlotestov Správou štátnych hmotných rezerv bol v súlade so zákonom

Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) po vyše pol roku definitívne rozhodla, že nákup antigénových rýchlotestov Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) bol v poriadku. Ako na sociálnej sieti informuje Transparency International Slovensko (TIS), tie štátne rezervy zrýchlene nakupovali ešte pred plošným testovaním v októbri 2020. Z deviatich uchádzačov napokon vybrali troch. Išlo o spoločnosti Eurolab Lambda, Juhapharm a Abbott Laboratories Slovakia.
„Prvostupňové rozhodnutie sa týkalo možného porušenia zákona pri menšej časti zákazky (milión z celkovo 13 miliónov testov) dodávaných košickou formou Juhapharm. Pochybnosti mal ÚVO predovšetkým o tom, či testy spĺňali podmienky súťaže. Rada ÚVO teraz rozhodla, že rezervy postupovali pri výbere zákonne,” konštatuje TIS. Rada rovnako uznala, že použitie priameho rokovacieho konania bolo vzhľadom na pandemickú situáciu odôvodnené.
Neodôvodnené podozrenia z predražených cien
Zákonnosť súťaže neovplyvnil ani konflikt záujmov, ktorý v časti zákazky pre trnavskú firmu Eurolab Lambda videli niektorí politici. Ten vylúčil ÚVO už v prvom stupni a žiadne porušenie zákona, ktoré by malo alebo mohlo mať vplyv na výsledok tohto verejného obstarávania, nezistila podľa Transparency ani Rada. „Konečné rozhodnutie Rady ÚVO je tak v súlade s našimi predbežnými závermi z novembra 2020, že podozrenia z klientelizmu či neúmerne predražených cien sa v tomto prípade javili ako neodôvodnené,” uzatvára TIS.
Zdroj: (SITA, it;zol)
Odporúčané články

Najčítanejší regionálny spravodajský portál KOŠICE: DNES rozširuje svoje rady a otvára dvere pre šikovných a zanietených mladých ľudí, ktorí chcú prispieť k informovaniu verejnosti. Aktuálne hľadáme posily na pozície redaktor/redaktorka pre oddelenia politika a región Košice, ako aj moderátor / moderátorka pre tvorbu videí. Ak máte vášeň pre písanie, radi tvoríte obsah alebo vás láka práca pred kamerou, teraz je ten správny čas dať o sebe vedieť!

Nákaza slintačky a krívačky, ktorá postihla viaceré časti strednej Európy, spôsobuje výrazné finančné straty aj slovenským zoologickým záhradám. Jednou z najviac zasiahnutých je ZOO Košice, ktorá odhaduje svoje doposiaľ vzniknuté škody na približne 200-tisíc eur.

Matka troch detí s onkologickým ochorením čelí zložitej situácii. Napriek tomu, že jej zdravotný stav sa po nasadení cielenej liečby zlepšil, štátna zdravotná poisťovňa odmietla náklady na liek preplatiť. Prípad aktuálne preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.