Namiesto žartov sa treba vážne zamyslieť nad bezpečnosťou IT systémov v NR SR, tvrdí Čekovský
Namiesto žartov sa treba vážne zamyslieť nad bezpečnosťou IT systémov v parlamente. Napísal to poslanec Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Kristián Čekovský na sociálnej sieti.
„Nie je v poriadku, aby neodborná manipulácia s voľne dostupnými káblami kdekoľvek v parlamente, vyradila chod najvyššieho zákonodarného orgánu v krajine, obzvlášť v krízových situáciách,” zdôraznil poslanec. Upozorňuje aj na to, že takáto chyba má byť zistená a opravená do niekoľkých minút, prípadne hodín a nie až za niekoľko dní.
„Zatiaľ čo sa internety zabávajú na jeho ,hackerskom útoku´ a na satirických stránkach pribúdajú memečka, ja sa pozastavujem nad tým, ako sa dá jedným káblom vyradiť parlament na niekoľko dní,” tvrdí Čekovský. Poslanec si myslí, že takáto „nehoda” sa mohla stať ktorémukoľvek poslancovi i zamestnancovi NR SR. „Súkromné firmy si draho platia etických hackerov, aby im našli diery v systéme. Poslanec Róbert Halák to urobil síce nevedome a zadarmo, ale aspoň ho za to nehaňme,” doplnil. Čekovský v závere ocenil ospravedlnenie a nevyhýbanie sa zodpovednosti zo strany Haláka.
V NR SR nešlo o hackerský útok, ale o zle prepojené káble. Tie zle prepojil poslanec Róbert Halák (OĽaNO). Počas minulotýždňového zasadnutia výboru pre kultúru a médiá sa poslancovi podarilo vyradiť informačný systém parlamentu zle napojeným káblom. „Nemám ani počítač, pretože u mňa všetko hasne. Po tejto skúsenosti sa už nikdy ničoho nedotknem,” uviedol Halák. Dodal, že to nebolo úmyselné. Vo štvrtok 3. novembra budú technici hlasovací systém testovať a parlament bude pokračovať v rokovaní v utorok 8. novembra o 9:00.
Zdroj: (SITA, DSe, vr)
Odporúčané články
Na Magistráte mesta Košice sa minulý týždeň uskutočnilo tretie zo série neformálnych podujatí s názvom “Čaj o piatej”. Tieto diskusie, otvorené pre širokú verejnosť, sú zamerané na aktuálne témy spojené s prípravou nového územného plánu mesta. Tentokrát sa záujemcovia zamerali na tému udržateľnej mobility, pričom sa diskutovalo o viacerých kľúčových otázkach, ktoré ovplyvnia budúcu podobu Košíc.
Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu žiadnu privatizáciu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti neodhalila. Ani skrytú, ani žiadnu inú. Zato odhalila spoločenskú zodpovednosť VVS a jej podporu sociálne slabším skupinám, kultúre a športu. Vyplýva to z protokolu NKÚ.