Napriek petícii parkovací dom na Berlínskej asi bude
Proti vybudovaniu parkovacieho domu na Berlínskej ulici na Sídlisku Ťahanovce občania spisovali petíciu. Zároveň si aj miestny úrad robil prieskum, či obyvatelia sídliska súhlasia alebo nesúhlasia s výstavbou garážových domov.
Celá stavba je zatiaľ v štádiu skupovania pozemkov, ktoré sa pokúša kúpiť a následne sceliť žilinská firma Odeko. Tá zaslala obyvateľom list, v ňom upozornila na veľmi zlú situáciu v parkovaní, uviedla, že ľudia na danej ulici parkujú bez súhlasu vlastníkov pozemkov i to, že mestská časť a ani mesto Košice v tejto veci nič nerobia.
Tak ako firma Odeko v liste obyvateľom sľúbila, sprevádzkovala stránku berlinska.sk, kde pre každého, kto prejaví záujem o parkovacie miesto, poskytne zľavu v hodnote 500 eur. Uchádzať sa o ňu je možné vyplnením dotazníka na tejto webovej stránke.
[ad][/ad]Mýty a nepravdy
Podľa predstaviteľov firmy Odeko, aktivita petičného výboru, ale aj samotného starostu Miloša Ihnáta, neponúka žiadne riešenia problému a v rámci kampane šíria mnohé mýty a nepravdy.
Upozorňujú napríklad na to, že výška parkovacieho domu nebude 10 metrov, pretože podlažia parkovacieho domu je možné zapustiť kompletne do zeme. Štúdia, ktorú predložili miestnemu úradu, je len jeden krok zo sto a finálny tvar a počet parkovacích miest dnes nepozná nikto. Veľkosť parkovacieho domu určí reálny dopyt. Tak isto vyvracajú argument, že parkovací dom sa bude stavať dva roky. „V závislosti od veľkosti stavby sme schopní postaviť parkovací dom za 3 až 6 mesiacov.“
[article-list slug=’peticia-proti-vystavbe-garazovych-domov,postavia-parkovaci-dom-na-berlinskej-ulici,’][/article-list]„Obyvatelia Berlínskej ulice desiatky rokov parkovali na cudzích pozemkoch bez toho, aby za parkovanie resp. využívanie pozemkov platili. Tento stav je naďalej neudržateľný a akékoľvek tvrdenia M. Ihnáta a ostatných členov petičného výboru o tom, že bude bojovať za to, aby sa parkovalo zadarmo, sú absolútne scestné, populistické a nezohľadňujúce právnu a skutkovú realitu vlastníctva,“ píše sa na stránke.
Odporcovia výstavby argumentujú aj poklesom hodnoty okolitých nehnuteľností, čo však podľa investora nie je pravda, keďže byt s parkovacím miestom má určite vyššiu hodnotu. Tiež nie je riešením, aby parkovací dom stál mimo zastavaného územia, keďže ľudia potrebujú parkovať blízko svojho bytu.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Kto nedodržiava zákon?
„Komunálni politici a populisti nás označujú za špekulantov. Pri svojej činnosti dodržiavame zákon. Legislatíva kupujúcemu umožňuje kúpiť a predávajúcim umožňuje predať pozemok, hoci aj zastavaný. Mesto aj mestská časť mohli odkúpiť pozemky rovnako ako sme to spravili my. Predstavitelia miestnej samosprávy o tomto probléme vedeli dávno pred nami a aj tak nekonali,“ uvádza investor a argumentuje, že skôr komunálni politici nedodržiavajú zákon a stavajú parkovacie plochy bez stavebného povolenia a neplatia vlastníkom pozemkov za ich užívanie.
Žilinská firma Odeko ponúka dva varianty výstavby. Prvým je stavba mestského parkovacieho domu vo vlastníctve mesta alebo mestskej časti, druhým súkromný parkovací dom.
V prvom variante by bolo možné postaviť parkovací dom s dvomi zapustenými podlažiami do zeme a dvomi nadzemnými podlažiami. Zapustené však môžu byť aj všetky podlažia. Takýto parkovací dom by mal kapacitu do tisíc miest. „Práve takéto riešenie preferujeme, nakoľko by parkovaciu politiku určovala samospráva a vzniklo by dostatočné množstvo parkovacích miest. Je však potrebné, aby komunálni politici začali konečne prinášať riešenia namiesto populizmu.“
Pri druhom variante kapacita by bola zhruba 300 – 500 miest a tým pádom by sa jednalo o polovičný alebo tretinový parkovací dom oproti verejnému. Mal by maximálne dve podlažia a nezastaval by celý vnútroblok. Vyriešili by sa iba parkovacie plochy pre obyvateľov, ktorí majú záujem o kúpu parkovacieho miesta. Ostatní obyvatelia by museli parkovať na iných miestach.
Od konca júla prebieha na Sídlisku Ťahanovce petícia proti výstavbe parkovacieho domu na Berlínskej ulici. Podľa starostu sídliska Miloša Ihnáta je na nej takmer tisíc podpisov.
Samospráva robila aj svoj vlastný prieskum. Až 94 percent obyvateľov je proti stavbe parkovacieho domu tak, že by bol zastavaný celý vnútroblok Berlínskej ulice a stálo tam viac ako 800 parkovacích miest.
V nadväznosti na celkovú situáciu a v zaujme nájdenia prijateľných prienikov v posune pri riešení parkovania, rešpektovania výsledkov petície, ale aj vlastníckych vzťahov firmy Odeko k pozemkom vo vnútrobloku, chce starosta zvolať pracovné stretnutie na úrovni zástupcov spoločnosti, mestskej časti, mesta Košice, Útvaru hlavného architekta (ÚHA) mesta, petičného výboru a ešte jednej parkovacej spoločnosti. „Cieľom by malo byť prijateľné riešenie. Parkovací dom pre 875 aut navrhnutý spoločnosťou v celom území vnútrobloku nie je prijateľný. Preto je dôležité, aby sme za rokovacím stolom otvorili otázky a návrhy možných riešení,“ hovorí Ihnát. Odeko prisľúbilo, že na rokovanie príde.
Starosta tiež zdôrazňuje, že iba pred pár dňami zistili, že táto žilinská spoločnosť ešte v apríli 2018 mala prvé rokovanie s exstarostom Cyrilom Betušom. „Bývalá samospráva nás neupovedomila,“ tvrdí Ihnát, ktorý by bol rád, ak by sa optimálne riešenie našlo.
„Najlepšie by bolo, keby sa stavalo skraja Berlínskej s výjazdom na Ázijskú triedu. A určite kapacitne nie viac ako 300 parkovacích miest. ÚHA tento priestor už beztak určil na výstavbu parkovacieho domu. Odmietnutím tejto výstavby by sme nič nevyhrali, len by sme stavbu oddialili. Situácia v parkovaní je na sídlisku katastrofálna. Parkovanie zadarmo končí,“ dodáva Ihnát.
Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na [email protected]
Odporúčané články
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.