Napriek snahe vedenia, mesto čerhovské akcie VVS nekúpi
AKTUALIZOVANÉ
Poslanci na piatkovom (31. 7.) mimoriadnom mestskom zastupiteľstve dostali informáciu o navrhovaných zmenách stanov spoločnosti Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) a tiež mali schváliť predkupné právo mesta Košice na akcie tejto spoločnosti od obce Čerhov v okrese Trebišov za 100 000 eur.
Výsledkom skoro dvojhodinovej rozpravy bolo, že akcie mesto kupovať nebude, ale poverí primátora predložiť VVS návrh na zmenu stanov, aby sa zabránilo prevodu akcií na súkromníkov. Mnohé veci muselo poslancom vysvetľovať právne oddelenie, ale aj kontrolór mesta Pavol Gallo.
Podiel Košíc by sa zvýšil o 0,07 percenta
Obec Čerhov v januári vyhlásila verejnú obchodnú súťaž na kúpu cenných papierov VVS v počte 5 144 kusov, ktoré vlastní. Na základe výsledku verejnej obchodnej súťaže má zámer previesť akcie na inú osobu než akcionára spoločnosti, kúpna cena jednej akcie je 19,44 eur. Kým niektorí poslanci boli názoru, že oproti menovitej hodnote 33,19 eur za kus je cena výhodná, ďalší to považovali za vyhodené peniaze, ktoré nezmenia postavenie mesta vo vodárňach. Košice sú s podielom 20,44 % akcií najväčším akcionárom východoslovenských vodární a kúpou by ich podiel vzrástol o 0,07 %.
Mestské zastupiteľstvo (MsZ) vlani v novembri schválilo zámer odkupovať akcie VVS od súčasných akcionárov za 3,35 eura za akciu, pričom vychádzali z odborného posudku trhovej ceny. V tohtoročnom rozpočte na to vyčlenili 150 000 eur.
[ad][/ad]Referát riadenia kúpu neodporúča
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček a jeho námestník Marcel Gibóda počas celého rokovania v tomto bode upozorňovali na dôležitosť kúpy akcií obce Čerhov.
„Mali sme tu na návšteve poslancov národnej rady z východu Slovenska, ktorí túto situáciu poznajú. Môžem povedať, že všetci sú zhrození z toho, že stratíme časom, možno nie dnes alebo zajtra, našu východoslovenskú vodárenskú spoločnosť. Neskôr môžeme za vodu platiť viacej. Sme závislí od vody z tohto regiónu. Toto nie je otázka politiky,“ povedal námestník primátora.
Aj Referát riadenia obchodných spoločností a mestských organizácií v dôvodovej správe poslancom neodporúčal schváliť nákup akcií vzhľadom na neexistujúci zdroj krytia kúpy akcií VVS a neexistujúci aktuálny znalecký či odborný posudok, ktorý by potvrdil efektívnosť vynaložených finančných zdrojov mesta na uvedený účel. Na tento fakt postupne upozornili štyria poslanci.
Mesto spustilo reťazovú reakciu
V priebehu rokovania viacerí poslanci upozorňovali aj na skutočnosť, že ak teraz mesto odkúpi akcie obce Čerhov, môže sa spustiť špirála predajov akcií od ostatných malých akcionárov.
Poslanec Miroslav Špak reagoval na vyjadrenie M. Gibódu. “Hovorili ste, že sme všetci z toho vystrašení, ale ja vidím iba vás troch hore… Ja vidím iba konšpirácie a dohady. Ja som skôr vystrašený z toho, čo vy robíte s vodárňami. Snažíte sa tam dostať rok a pol už aj cez škáry v murive, ale nejde vám to. A to nie je naša chyba. Vás úprimne vo vodárňach nechcú preto, akí ste.” M. Špak tiež uviedol, že sa pred časom sa dočítal v novinách KOŠICE:DNES, že až 50 malých akcionárov chce predať svoje akcie.
Poslanec Viliam Knapp povedal poslancom, že aktuálne predávajú akcie obce Komarany či Hažlín. „Môžeme začať kupovať akcie vo veľkom. To, čo sa avizovalo, že môžeme spustiť reťazovú reakciu ponukou na kúpu akcií, sa práve deje.“
Primátor pôjde do Čerhova
Poslanec Saxa sa opýtal, či aj iné mestá a obce robia nejaké opatrenia, aby sa medzi akcionárov nedostal nejaký podnikateľský subjekt.
„Stretol som sa s poslancom národnej rady Milanom Potockým z Michaloviec, ktorý tiež vykonáva podobné kroky a snaží sa michalovskú samosprávu motivovať v tejto veci. Podobne som vyzval aj všetkých východoslovenských poslancov, aby si vo svojich regiónoch urobili takúto domácu úlohu. Myslím si, že každý z prítomných tomu porozumel a každý vie a chápe, aké je to dôležité. Nemôžeme to však očakávať od malinkých obcí,“ odpovedal primátor, ktorý dodal, že aj s M. Potockým a s trebišovským poslancom R. Jílekom pôjdu do Čerhova na rozhovor so starostom a miestnymi poslancami.
Polovičný úspech
V hlasovaní bolo prijaté uznesenie, ktorým poslanci požiadali primátora, aby za mesto predložil na schválenie valnému zhromaždeniu VVS návrh na zmenu jej stanov spoločnosti. Účelom má byť ochrana akcií pre mestá a obce. Tiež ho poverili apelovaním na akcionárov, aby prevody akcií tretím osobám nerealizovali, „aby nedošlo k ovládnutiu spoločnosti súkromnými subjektmi, ktorých záujem môže byť iný ako je záujem miest a obcí.“ Ako sa v schválenom dokumente uvádza, chcú chrániť prírodné bohatstvo, ktorým je voda.
V druhej časti hlasovania poslanci neschválili uplatnenie predkupného práva na akcie VVS, ktorých vlastníkom je obec Čerhov za kúpnu cenu 100-tisíc eur, keďže za boli iba štyria poslanci (M. Gibóda, L. Rovinský, P. Liba a M. Vrchota), proti boli tiež štyria poslanci (M. Djordjevič, M. Horenský, J. Karabin a L. Kovačevičová). Ostatní šestnásti prítomní poslanci sa zdržali hlasovania.
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.