Nasadenie záchranných zložiek by mali riadiť nové integrované bezpečnostné centrá
Ministerstvo vnútra SR chystá od budúceho roku zriadenie integrovaných bezpečnostných centier, ktoré budú fungovať ako regionálne centrá tiesňovej komunikácie a operačného riadenia záchranných zložiek. Vyplýva to z navrhovanej novely zákona o integrovanom záchrannom systéme, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
Podľa ministerstva majú centrá fungovať ako „moderné krízové manažérske a technologické priestory” s možnosťou okamžitej bezprostrednej operatívnej a preventívnej spolupráce všetkých najdôležitejších záchranných zložiek v Slovenskej republike.
„Súčasne sa z ekonomického hľadiska dosiahne tzv. „úspora z rozsahu“, čo znamená, že na spoločnom integrovanom stredisku veľkého rozsahu môžu príslušné záchranné zložky vďaka tejto skutočnosti množstvo funkcionalít a služieb zdieľať a využívať lacnejšie,” uvádza rezort s tým, že integrované bezpečnostné centrá budú spĺňať priestorové a bezpečnostné štandardy, ktoré sú nevyhnutné pre prevádzku pracovísk tohto typu.
Novela takisto zavádza tzv. „plán spoločných postupov“, ktorý má slúžiť na zvýšenie interoperability záchranných zložiek integrovaného záchranného systému. „Cieľom týchto spoločných postupov bude určenie úloh a opatrení jednotlivých zložiek pri poskytovaní pomoci v tiesni, ako aj efektívnejšie rozmiestňovanie ich síl a prostriedkov. Plány spoločných postupov budú jasne definovať úlohy operátorov respektíve operačných dôstojníkov na koordinačných strediskách a operačných strediskách tiesňového volania,” vysvetlilo ministerstvo. Zároveň v rámci týchto postupov podľa rezortu dôjde k určeniu úloh a kompetencii pre záchranné zložky integrovaného záchranného systému na mieste zásahu.
Navrhované zmeny v zákone tiež zahrnujú v prípade núdzovej linky 112 nahradenie pojmu „linka tiesňového volania 112“ novým pojmom „jednotné európske číslo 112“. Novela tiež začleňuje Policajný zbor SR medzi základné záchranné zložky. „Zaradenie Policajného zboru medzi základné záchranné zložky kompletizuje súbor základných záchranných zložiek s celoštátnou pôsobnosťou a vytvára predpoklad rozvíjania vzájomných vzťahov na základe rovnakého postavenia základných záchranných zložiek,” skonštatoval rezort vnútra.
Ďalšou navrhovanou zmenou je rozšírenie odbornej prípravy záchranných zložiek, ktorej nevyhnutnosť podľa ministerstva vyplynula z aplikačnej praxe. Jednou z oblastí je napríklad jazyková vybavenosť. „Prax ukázala, že je nevyhnutné, aby bol personál podieľajúci sa na poskytovaní pomoci v tiesni dostatočné erudovaný v komunikácii a pripravený na zvládanie často náročných situácií, preto sa zavádzajú nové oblasti v rámci odbornej prípravy. Vzhľadom na to, že ide o európske číslo tiesňového volania 112, ktoré je známe v rámci Európskej únie a je všeobecne známe medzi turistami a občanmi iných krajín žijúcich na Slovensku, je nevyhnutné, aby operátori na koordinačných strediskách boli jazykovo zdatní,” vysvetlilo ministerstvo.
Zdroj: SITA, sa, ta
Novela takisto zavádza inštitút odbornej spôsobilosti pre zamestnancov okresných úradov zaradených na koordinačných strediskách. „Zámerom odbornej spôsobilosti je výrazne zvýšiť odbornosť zamestnancov koordinačných stredísk v oblasti integrovaného záchranného systému, ktorá umožní lepšiu pripravenosť personálu týchto pracovísk pri riešení stavov tiesne. Novým prvkom v rámci systému bude tiež zavedenie systému akreditácie ostatných záchranných zložiek integrovaného záchranného systému,” zdôraznilo ministerstvo. Podľa neho opatrenie tiež vytvára predpoklad, že okrem profesionálnych základných záchranných zložiek môžu v systéme pôsobiť aj právnické a fyzické osoby – podnikatelia, ktoré budú spĺňa vysoké profesionálne štandardy.
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.