Násilie na ženách predstavuje najzávažnejšiu formu porušovania ľudských práv a diskriminácie žien
Násilie na ženách predstavuje najzávažnejšiu formu porušovania ľudských práv a diskriminácie žien. Konštatuje to Národný akčný plán pre prevenciu a elimináciu násilia na ženách na roky 2022 – 2027, ktorý dnes schválila vláda. Uvádza, že napriek posunu v problematike násilia na ženách za ostatné roky na Slovensku stále chýba systémový prístup a koordinované zabezpečenie jednak pomoci ženám zažívajúcim násilie, ale i systematická primárna prevencia, teda predchádzanie násiliu.
„Napriek tomu, že sme si vedomí skutočnosti, že obeťami násilia v rodine sú aj muži, vzhľadom na disproporčné zasiahnutie žien násilím sa predkladaný materiál týka primárne ženských obetí ako osobitnej formy porušovania ľudských práv žien a diskriminácie žien, pričom násilie na ženách v partnerských vzťahoch predstavuje len jednu z jeho foriem,“ uvádza schválený dokument s tým, že práve citlivosť a náročnosť problematiky takejto formy násilia prispeli k dlhodobej tabuizácii témy. Ministerstvo práce, ktoré dokument vypracovalo, zároveň zdôrazňuje, že väčšina násilných činov páchaných na ženách a v rodinách sa pácha doma za zavretými dverami, kde okrem detí nie sú prítomní žiadni iní svedkovia. Samotné deti však nie sú len svedkami násilia páchaného na ich matke, sú jeho priamymi obeťami.
Výskumné údaje naznačujú, že život s násilným partnerom má výrazné dopady na zdravie žien. Zranenie či iný zdravotný problém priznala viac ako jedna tretina žien. Najčastejšie ide o „psychické a psychiatrické problémy“ a „škrabance a menšie modriny“; a v rôznej početnosti kombinácií aj „monokel“, „rany alebo rezné rany“, „vnútorné zranenie alebo zlomeniny“, „zranenia na pohlavných orgánoch“ a „iné gynekologické problémy”. Podľa reprezentatívneho výskumu domáceho násilia na Slovensku 19,3 percenta žien uviedlo nejakú skúsenosť s násilným správaním od partnera.
Štruktúra akčného plánu na nasledujúcich šesť rokov definuje štyri prioritné oblasti, ktoré sa zameriavajú na prevenciu násilia, ochranu žien zažívajúcich násilie a ich detí, efektívne postihovanie násilia a koordinovaný prístup založený na poznatkoch. Materiál si tak dáva za prioritu zabezpečenie komplexnej ochrany žien pred násilím, ich prístup k pomoci a podpore. Dôležitá je podľa materiálu aj udržateľnosť špecializovaných služieb pre ženy zažívajúce násilie a osobitne pre tehotné ženy zažívajúce násilie v dostatočnom počte, geografickom rozmiestnení a kvalite. Zároveň zdôrazňujú aj zvýšenie dostupnosti týchto služieb. Prioritou je tiež zvýšiť dostupnosť a výužívanie prostriedkov právnej ochrany a podpora mimovládnych organizácií.
Ministerstvo spravodlivosti minulý rok presadilo novelu o obetiach trestných činov, ktorej cieľom bolo vytvorenie intervenčných centier. Ich úlohou bude na základe spolupráce s políciou zabezpečovať pomoc obetiam domáceho násilia v prípadoch, ak bola násilná osoba vykázaná zo spoločnej domácnosti. Podľa akčného plánu by mali byť intervenčné centrá minimálne v každom kraji s rodovo špecifickým prístupom k partnerskému násiliu na ženách. Prioritou je podľa plánu aj udržateľné financovanie týchto centier.
Akčný plán navrhuje vytvoriť aj kampaň na zvýšenie informovanosti a podporu práv obetí trestných činov s dôrazom na domáce násilie, vypracovanie vzdelávacích kurzov pre sudcov, prokurátorov a vyšších súdnych úradníkov v oblasti domáceho násilia a ochrany obetí pred viktimizáciou.
Zdroj: (SITA, kh;mb)
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.