Návrh na ťažbu kalamitného dreva z národných parkov je nezmyselný
Ministerstvo životného prostredia SR je sklamané z návrhu Národného lesníckeho centra ťažiť a predávať kalamitné drevo z národných parkov a chránených území s najvyšším 5. stupňom ochrany. Ako ďalej rezortu uvádza v tlačovej správe, návrh je nezmyselný a zneužíva strach ľudí zo súčasnej energetickej krízy.
Skutočný dôvod nedostatku dreva podľa ministerstva nie je to, že v bezzásahových územiach národných parkov ostáva staré, kalamitné drevo. „Bez ohľadu na toto drevo sa na Slovensku dreva ťaží veľa, otázne ale je, v čí prospech? Ilustruje to napríklad návrh tzv. zelenej správy ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, podľa ktorého sa v minulom roku vyťažilo na Slovensku 7,64 milióna metrov kubických dreva, z toho kalamitná ťažba predstavovala 2,92 milióna metrov kubických,” zdôrazňuje rezort. Kalamitná ťažba teda podľa ministerstva tvorí aj v tomto období viac ako tretinu z celkovej ťažby (38,2 percenta). „Štát ale nedisponuje včasnými dátami, aby predchádzal nadmerným vývozom do zahraničia, ani hodnovernými dátami, v akej kvalite bolo vyťažené kalamitné drevo,” konštatuje ministerstvo.
V čase energetickej krízy má byť podľa envirorezortu v prvom rade uspokojená potreba slovenských domácností a až potom sa môže vyvážať. „V tejto súvislosti minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) navrhol ministrovi pôdohospodárstva Samuelovi Vlčanovi (OĽaNO) viaceré opatrenia – napríklad zabezpečiť štátu včasné informácie o dreve, ktoré sa ide vyvážať do zahraničia. Mohlo by sa tak diať prostredníctvom tzv. notifikačnej povinnosti, teda že každý, kto chce vyviesť drevo (napr. nad štátom určený objem), to vopred ohlási,” uviedlo ministerstvo s tým, že podobné opatrenie sa už prijalo novelou zákona o vývoze potravinárskych surovín. „Zároveň je potrebné tiež zintenzívniť kontrolnú činnosť lesnícko-drevárskej inšpekcie, osobitne v prihraničných oblastiach, keďže vysoké ceny dreva budú lákať ku nelegálnym výrubom,” dodal envirorezort.
Podľa Národného lesníckeho centra ležia v slovenských lesoch viac ako dva milióny metrov kubických dreva ako dôsledok nespracovania kalamity za posledných 10 rokov, ktoré by v čase energetickej krízy a nedostatku palivového dreva mohli pomôcť.
Zdroj: (SITA, sa;ta)
Odporúčané články
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.