Návrh zákona Anny Záborskej, ktorý komplikuje interrupcie prešiel do druhého čítania
Dnes (6. 10.) parlament opäť hlasoval za návrh zákona Anny Záborskej o podpore tehotných žien, ktorý komplikuje interrupcie. Po niekoľkých neúspešných pokusoch, jej návrh dnes prešiel do druhého čítania.
Za návrh zákona hlasovalo až 75 zo 130 prítomných. Za tento návrh hlasovali OĽaNO, Sme rodina, Smer a Klub ĽS Naše Slovensko. Proti boli poslanci zo strany Sloboda a Solidarita. Poslanci zo strany Hlas sa v prípade tohto návrhu zdržali hlasovania.
Anna Záborská sa na svojej sociálnej sieti vyjadrila, že ich cieľom je, aby žiadna žena nešla na interrupciu. Podľa jej slov však návrh zákona nie je žiadna kamufláž.
Anna Záborská spolu s kresťanskými konzervatívcami chce vytvoriť prostredie, v ktorom by žiadna žena nemusela podstúpiť interrupciu z dôvodu zlých sociálnych podmienok, či straty bývania alebo podobných situácií. Tvrdí, že chcú vytvoriť prostredie slobody a podpory pre ženy, ktoré otehotneli neočakávane.
Čo tento návrh zákona znamená v praxi?
Súčasťou návrhu zákona je aj zvýšenie príspevku pri narodení dieťaťa, ktoré bude zdravotne znevýhodnené. Takéto dieťa nevyhnutne prináša do rodiny vyššie náklady, ktoré si niektoré rodiny kvôli sociálnym podmienkam nemôžu dovoliť. Podľa dostupných informácií na oficiálnej stránke NR SR by mal byť tento príspevok vo výške 3 170,14 eur.
Pre ženy, ktoré porodia štvrté dieťa by návrh zákona znamenal príspevok v plnej výške aj na ich štvrté dieťa. Doteraz bol príspevok v plnej výške vyplácaný iba na prvé tri deti matky.
Už dnes ženy, ktoré chcú podstúpiť interrupciu vypĺňajú dotazník. Tento dotazník by po schválení návrhu doplnili otázky o skutočnej príčine podstúpenia potratu. Na základe týchto odpovedí by chceli následne účinne nastaviť pomoc pre tieto ženy.
Predĺžiť by sa mala aj lehota na premyslenie podstúpenia potratu zo 48 hodín na 96 hodín, čo predstavuje 4 dni. Súčasťou návrhu je aj premenovanie názvu úkonu z „umelé prerušenie tehotenstva“ na „umelé ukončenie tehotenstva“, či zákaz reklám o potratoch.
Návrh zákona zahŕňa aj 2. lekársky posudok, ktorý by mal byť dobrovoľný a preplácaný poisťovňou v prípade, že na strane matky alebo dieťaťa budú zistené zdravotné komplikácie. Ak by sa tehotná žena rozhodla pre tento posudok, jej ošetrujúci lekár by bol povinný jej nájsť a informovať ju o dostupnom odborníkovi.
„Pomoc ženám“
Poslankyňa klubu Sas Vladimíra Marcinková sa k tomuto návrhu vyjadrila a na svojej sociálnej sieti napísala: „Ak prejde novela pani Záborskej pod tajomným názvom “pomoc ženám”, s mŕtvym plodom budete musieť žiť ďalšie 4 dni, počas ktorých si vraj máte potrat rozmyslieť.“
Podľa Vladimíri Marcinkovej sa na Slovensku každé piate tehotenstvo končí práve spontánnym potratom, kedy sa embryo prestane vyvíjať a odumrie. Okrem toho sa vyjadrila, že potraty podstupuje aj veľké množstvo žien, ktorých tehotenstvo bolo želané a vytúžené, ale neúspešné.
V prípade, že bude zákon schválený, legislatíva by začala platiť od 1. mája 2022.
(nrsr.sk, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa vo štvrtok 21. novembra 2024 uskutočnil XIII. ročník Košických politologických dialógov, tentoraz s názvom Voľby 2023/2024: výsledky – hodnotenia – dôsledky: Kam kráčaš demokracia?.