Navrhnite za seba niekoho iného, napísali primátorovi z vodární
AKTUALIZOVANÉ
Aj vyše pol roka od komunálnych volieb, ktoré znamenali zmenu vo vedení mesta Košice, nemá táto samospráva svojich zástupcov v orgánoch Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS).
Košice na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý) sú najväčším akcionárom vodární, patrí im 20,44 percenta akcií. Zvyšok je rozdelených medzi ďalších 770 miest a obcí.
Deväťčlenná Dozorná rada VVS, ktorej šéfuje Richard Majza, niekdajší nominant Richarda Rašiho (Smer) v mestských podnikoch, naposledy rozhodovala o personálnych otázkach začiatkom mája.
Návrh mesta Košice, aby sa stal podpredsedom predstavenstva Polaček, odmietla. Zvolila ale ďalších piatich členov tohto riadiaceho orgánu, ktorým tak začalo plynúť päťročné funkčné obdobie.
Mesto sa o nezvolení Polačeka dozvedelo až tento týždeň. Listom to primátorovi oznámil Majza. V dokumente ho informuje aj o tom, že dozorná rada prijala uznesenie, podľa ktorého odporúča mestskému zastupiteľstvu nominovať do predstavenstva niekoho iného.
Majza: Neosočujte
„Kandidáta, ktorý nebude VVS osočovať a zavádzajúcimi informáciami mediálne znevažovať. V podnikateľsko-obchodnom prostredí je štandardne dodržiavaná prax, že člen predstavenstva vykonáva svoju činnosť v záujme spoločnosti, všetkých akcionárov, nepoškodzuje jej meno a neuprednostňuje svoje záujmy pred záujmami spoločnosti,“ cituje Majza z uznesenia.
Polaček o VVS, ktorá má v celom východoslovenskom regióne monopol na dodávku pitnej vody a odvádzanie odpadových vôd kanalizáciou, opakovane hovorí, že je málo transparentná a otvorená verejnej kontrole. V januári ju označil za „súkromný podnik úzkej skupiny vplyvných ľudí“.
Dnes primátor povedal, že si kladie otázku, prečo vodárne považujú záujem mesta o to, ako spoločnosť funguje a aké zmluvy uzatvára so súkromnými spoločnosťami, za osočovanie a znevažovanie.
Polaček: Najdrahšia voda
„Kladiem si otázku, prečo taja a zamlčiavajú informácie o svojej činnosti, a prečo cena za dodávku pitnej vody od VVS dosahuje najvyššiu úroveň na Slovensku. Naším záujmom je chrániť záujem Košičanov a východniarov. Mesto má nárok kontrolovať, kritizovať a riešiť transparentnosť tejto spoločnosti,“ povedal.
Primátor prvýkrát priamo spomenul aj nadštandardný majetok generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva vodárni Stanislava Hrehu. V roku 2017 denník KORZÁR informoval, že vlastní v Košiciach 33 bytov. „Nesúhlasím s politikou drahej vody a množstvom bytov pre vodárenských bosov,“ uviedol primátor.
Poslanec Mosta-Híd
Medzi novými členmi predstavenstva, ktorých zvolila dozorná rada, je Elemér Jakab. Jakab je starostom obce Veľké Raškovce a do kontrolného orgánu ho nominovalo združenie obcí z tohto regiónu. Podľa Polačeka Jakaba zvolili do predstavenstva na uvoľnené miesto po námestníkovi primátora Košíc Martinovi Petruškovi (Smer).
Jakab je aj košickým krajským predsedom koaličnej strany Most – Híd a poslancom za túto stranu v Národnej rade. „Má len nepatrný zlomok akcií oproti podielu mesta Košice vo VVS, no zrejme má dostatočné politické krytie na špičky strany Smer,“ povedal k tomu primátor.
Zvoliť Polačeka za člena predstavenstva VSS už dozorná rada odmietla dvakrát. Stalo sa to v decembri a potom vo februári.
Manažment VVS dlhodobo odmieta zverejňovať informácie ako iné mestské a obecné podniky s argumentom, že nehospodári s verejnými prostriedkami samospráv ani štátu, ale len s tým, čo si sám zarobí.
Denník KOŠICE:DNES poslal niekoľko otázok aj vedeniu VVS. Jeho stanovisko prinesieme neskôr.
Kontrola chýba aj Kiskovi, vidí v tom paradox
K situácii vo Východoslovenských vodárňach sa po stretnutí s primátorom Košíc J. Polačekom vyjadril v pondelok aj prezident republiky Andrej Kiska.
Novinárom povedal, že samospráva Košíc nemá „páky“ na to, aby dosadila svojich ľudí do vedenia tejto akciovej spoločnosti.
„Ako najväčší akcionár musí mať mesto právo kontrolovať, ako táto spoločnosť funguje alebo nefunguje. To je jeden z paradoxov slovenskej spoločnosti, že mnohé spoločnosti, ktoré sú vlastnené mestami, sa vymykajú spod kontroly,“ povedal.
Bez toho, aby ho menoval, krátko spomenul aj I. Sidora s tým, že odmieta odstúpiť z dozornej rady, hoci je nominantom bývalého primátora Košíc Richarda Rašiho (Smer).
Pre valné zhromaždenie VVS preložia rokovanie zastupiteľstva
Nové vedenie mesta Košice, ktoré nastúpilo vlani v decembri, nemá problém dostať svojho zástupcu len do predstavenstva vodární, ale aj do jej dozornej rady.
Mestské zastupiteľstvo ešte na svojom prvom povolebnom rokovaní schválilo, že Igora Sidora nahradí v tomto kontrolnom orgáne poslanec a námestník primátora Marcel Gibóda (Košickí aktivisti a nezávislí).
Napriek tomu Sidor, ktorý sa pre šoférovanie pod vplyvom alkoholu vzdal mandátu poslanca ešte v júli 2017 a súčasné vedenie samosprávy na neho nemá žiaden dosah, sedí v Dozornej rade VVS dodnes. Na mimoriadnom valnom zhromaždení v marci ho akcionári z funkcie neodvolali, preto o Gibódovi ani nehlasovali.
Generálny riaditeľ vodární Stanislav Hreha mesto vtedy kritizoval, že s nomináciou svojho zástupcu nepočkalo na riadne valné zhromaždenie, ale prvýkrát v histórii spoločnosti si vynútilo zvolanie mimoriadneho zasadnutia akcionárov, čo podľa neho pre spoločnosť predstavuje zbytočné náklady.
Kolízia termínov
Predstavenstvo, ktorému Hreha predsedá, teraz zvolalo riadne zasadnutie na 20. júna, presne v deň, kedy je dlhodobo naplánované zasadnutie košického mestského zastupiteľstva.
Okrem odvolania Sidora a voľby Gibódu sa do programu rokovania valného zhromaždenia VVS na žiadosť Polačeka dostal aj bod, v ktorom má mať príhovor k akcionárom, ako aj vyjadrenie Gibódu k dôvodom výmeny zástupcu mesta v dozornom orgáne.
Kedže Polaček aj Gibóda si plnia povinnosti na rokovaní zastupiteľstva, primátor požiadal Hrehu o akýkoľvek iný termín valného zhromaždenia. Šéf vodární mu 17. mája odpísal, že to nejde.
Hreha: Nie je čas
„Zmeniť termín, teda opätovné zvolanie a prerokovanie veci v predstavenstve, už nie je časovo možné,“ uviedol. Pritom, aby boli dodržané lehoty podľa stanov, stačilo, ak by predstavenstvo stanovilo nový termín do konca mája.
Polaček vraví, že kolíziu termínov nepovažuje za náhodu, ale za zámer, ako znemožniť účasť zástupcov mesta na rokovaní akcionárov vodární. Preto zajtra požiada mestskú radu, aby preložili zasadnutie zastupiteľstva o deň skôr.
(ROK, HUN)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.