NBS kontra Rapid life
Keď do Rapid life vošla v polovici júna spolu s kukláčmi Národná banka Slovenska (NBS), našla už iba prázdnu kasu. Pritom poisťovňa má problémy s vyplácaním klientov už dlhodobo. Podľa viacerých poistencov mala NBS zasiahnuť už dávno, vyhlásenie nútenej správy podľa vedenia poisťovne súvisí s pokusom o likvidáciu miliónovej pohľadávky voči NBS.
Na to, prečo zaviedla nútenú správu NBS až teraz, sa pýta aj ich bývalý klient Roman Jesenský, ktorý sa s poisťovňou súdil od roku 2009. Aj keď on sa k väčšine peňazí cez exekúcie dostal, mnohým ďalším sa to nepodarilo. „Vedelo sa o tom už dávno,” povedal.
Hra na slepú babu
Podľa výkonného riaditeľa útvaru pre dohľad nad finančným trhom Vladimíra Dvořáčka v minulosti po pochybeniach Rapid life viackrát pokutovali (až v stotisícoch eur) napríklad za marenie výkonu dohľadu, nesprávne výkazníctvo aj nepredloženie správ. Tvrdí, že dostávali skreslené údaje a výkazy, ktoré zo zákona mala poisťovňa predkladať, neodzrkadľovali reálny stav. Poslednú pokutu 20-tisíc eur dali za nevyplácanie v roku 2015. Od roku 2016 sa poisťovňa nachádzala v režime ukončovania činnosti (to bolo v pláne do konca roka 2018), v ktorom bol dohľad výrazne oklieštený.
Až keď v tomto režime ani po urgenciách poisťovňa nepredložila informáciu o pokroku v ukončovaní činnosti, NBS zvolila podľa Dvořáčka najtvrdšiu sankciu, čím je nútená správa. „Hodnotiť, či bola nútená správa vyhlásená včas, neskoro či skoro, je príliš subjektívne. Vždy je to súhra množstva faktorov,“ skonštatoval.
Pokus o likvidáciu pohľadávky
Podľa Rapid life je za vyhlásením nútenej správy pokus NBS o likvidáciu pohľadávky, ktorej istina je 32 miliónov eur. Poisťovňa má totiž v rukách rozsudok okresného aj krajského súdu, ktorý jej dáva právny základ nároku na náhradu škody za zle vypočítaný poistný vzorec pri štarte poisťovne v 90-tych rokoch. Aj keď rozsudok neuvádza výšku škody, právny zástupca Rapid life Martin Bezák tvrdí, že súčasťou spisu je znalecký posudok na škodu s istinou 32 miliónov. To by mala podľa neho NBS zaplatiť, no namiesto toho zaviedla v poisťovni nútenú správu. Nič na tom podľa neho nemení ani dovolanie na Najvyšší súd.
„Žiadny súd právoplatne nezaviazal NBS, aby vyplatila konkrétne odškodnenie Rapid life. Tieto súdne konania nemajú nijaký vzťah k nútenej správe, a tá ich neovplyvňuje,” uviedla hovorkyňa NBS Jana Kováčová.
Závažné porušenie zmluvy?
Podľa Bezáka je však za tým fakt, že peniaze by sa za NBS museli zaplatiť z rozpočtu Európskej centrálnej banky, čím by bol porušený zákaz menového financovania. „Je to veľmi závažné porušenie zmluvy o fungovaní EÚ zo strany NBS. Len čo toto všetko vypláva na povrch, NBS a jej vrcholní činitelia, ktorí to zapríčinili, za to budú niesť osobnú zodpovednosť. Toto NBS nemôže dopustiť,” vyhlásil. Ide podľa neho o trestnoprávnu rovinu za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku, ale aj o finančnú náhradu škody.
Odporúčané články
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá pre metropolu východu platí od štvrtka 23:00 až do piatkového poludnia. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že v Košiciach môže napadnúť 5 až 15 centimetrov snehu. Na základe tejto predpovede je zimná údržba mesta pripravená na prvý zásah v tejto sezóne.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.