NCZI upozorňuje, že medzi pojmami COVID-19-PASS, GreenPass a Digitálny COVID preukaz EÚ je rozdiel
Medzi pojmami COVID-19-PASS, GreenPass a Digitálny COVID preukaz Európskej únie (EÚ) je rozdiel. Upozornilo na to v tlačovej správe Národné centrum zdravotníckych informácií. Hovorkyňa Alžbeta Sivá vysvetlila, že na ich call centrum sa každý deň obracajú tisíce ľudí, ktorí potrebujú pomoc s očkovaním, vydaním niektorého z dokladov či riešením iných situácií. Rozdiel medzi jednotlivými pojmami však často nepoznajú.
COVID-19-PASS je deväťmiestny kód obsahujúci čísla, písmená a pomlčky. Má ho každá osoba, ktorá sa v minulosti registrovala na testovanie alebo očkovanie prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk, prípadne súkromného laboratória. Tento kód je možné vyhľadať medzi SMS správami, respektíve v emailoch z minulosti.
Digitálny COVID preukaz EÚ je doklad generovaný systémom zo záznamu o očkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19. Preukazuje sa ním vykonané očkovanie, prekonanie alebo testovanie na prítomnosť koronavírusovej infekcie. Generuje sa na základe žiadosti cez stránku www.korona.gov.sk alebo sa dá prípadne zobraziť aj v aplikácii zdravotnej poisťovne. „Je veľmi dôležité pozorne čítať popisy k jednotlivým poliam vo formulári, aby nedochádzalo k vysokej chybovosti. Napríklad, ak je uvedený rok narodenia, je potrebné písať len rok, a nie celý dátum. Pri telefónnom čísle sa namiesto prvej nuly zadáva medzinárodná predvoľba v tvare +421. Potvrdenie po pozitívnom výsledku PCR testu sa v systéme generuje až po uplynutí karantény, teda o cca 12 dní,” doplnila Sivá.
GreenPass je mobilná aplikácia, do ktorej je možné načítať Digitálne COVID preukazy EÚ. V prípade, že človek zabudne PIN kód do aplikácie GreenPass, NCZI odporúča aplikáciu zo zariadenia odinštalovať a opätovne nainštalovať. Heslo sa tým zresetuje.
Zdroj: (SITA, it;pla)
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.