NDS podpísala memorandum s technickými univerzitami
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podpísala spolu so Slovenskou technickou univerzitou (STU) v Bratislave, Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE) a Žilinskou univerzitou v Žiline Memorandum o porozumení a spolupráci pri štúdiu, vzdelávaní a vedecko-výskumnej činnosti. Vedúca oddelenia komunikácie NDS Eva Žgravčáková priblížila, že memorandum podpísali 16. novembra, symbolicky pred medzinárodným dňom študentstva. Dodala, že memorandum poskytne základ pre budúce formy spolupráce a prinesie príležitosť pre prehĺbenie praktických znalostí študentov s predpokladom využitia ich záujmu o prácu pre NDS.
„V záujme upevňovania vzťahov si budú NDS a univerzity vzájomne vychádzať v ústrety napríklad pri tvorbe bakalárskych, diplomových alebo dizertačných prác formou vypisovania odborných tém, vedenia prác zamestnancami NDS, zabezpečovaní odborných prednášok vykonávaných zamestnancami NDS, poskytovaním vzájomných konzultácií a odborných diskusií a vytváraní podmienok na prípravu študentov pre trh práce, napríklad formou krátkodobých stáží,“ vymenovala Žgravčáková. Naopak, univerzity zabezpečia NDS odborné posudky, analýzy, správy a návrhy k legislatívnym, ako aj odborné a strategické materiály, najmä v oblasti výstavby cestnej infraštruktúry vrátane ich širšieho vybavenia.
Generálny riaditeľ NDS Vladimír Jacko podotkol, že Slovensko je priemyselný štát a viac ako 23 percent HDP tvorí priemysel. „Je pre nás veľmi dôležité, aby sme hľadali partnerstvá tam, kde ich vieme skutočne nájsť. Akademická obec je pre nás nezastupiteľná, my sme odborníci z praxe a pre nás je dôležité, aby si študenti našli uplatnenie v našej spoločnosti,“ zhodnotil s tým, že si uvedomuje význam vedy, vzdelávania a ich prepojenia s praxou.
Rektor Žilinskej univerzity Jozef Jandačka považuje spoluprácu s NDS za dôležitú a zároveň víta, že spoločnosť chce vstúpiť do komunikácie pri nastavení študijných programov. Prorektor pre vzdelávanie TUKE Ervín Lumnitzer vníma podpísanie memoranda ako obojstranne výhodné partnerstvo. „Pre nás je to rovnako zásadný míľnik, lebo máme platformu, na základe ktorej budeme do procesu zapájať našich expertov a odborníkov na znalectvo, ale budeme súčinní aj pri plánovaní autostrád na obdobie ďalších 10 až 15 rokov,“ reagoval rektor STU Oliver Moravčík.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.