Nebezpečná pyrotechnika môže byť už čoskoro minulosťou
Pod výzvu na obmedzenie nebezpečnej pyrotechniky na Slovensku sa za 12 mesiacov podpísalo 50-tisíc ľudí. Suverénne najviac podpisov za jeden deň pribudlo tesne po Silvestri. Výzva je iniciatívou Progresívneho Slovenska (PS).
Prostredníctvom tlaku občanov chce hnutie presvedčiť poslancov Národnej rady SR, aby podporili ich návrh legislatívy, ktorá zakáže nebezpečnú pyrotechniku na Slovensku. „Z akéhokoľvek uhlu sa na používanie pyrotechniky pozrieme, vidíme len negatíva. Táto hlučná zábava znečisťuje životné prostredie, ohrozuje ľudské zdravie, ničí majetok,“ povedal europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík. Ako ďalej dodal, najväčšími obeťami sú starší občania, malé deti, domáce a voľne žijúce zvieratá.
Podľa Hojsíkových slov nebol koniec roka 2022 v rámci negatívnych dopadov zábavných výbušnín žiadnou výnimkou. Na Slovensku podľa medializovaných informácií vzniklo takmer štyridsať požiarov spôsobených zábavnou pyrotechnikou. Záchranári mali niekoľko desiatok výjazdov v súvislosti s neodbornou manipuláciou s pyrotechnikou, pričom najmladším pacientom bol len 13-ročný chlapec. Výrazné dopady na ľudské zdravie má aj znečistenie ovzdušia. „Podľa vedcov z Akadémie vied Českej republiky sú ľudia počas silvestrovskej noci a následných dní vystavení vysokým hodnotám karcinogénneho antimónu alebo zlúčeninám tália. Takže zdravie neriskujú len užívatelia pyrotechniky, ale aj všetci ich susedia,“ povedal Hojsík. Ako ďalej dodal, domáci miláčikovia prežívajú na Silvestra noc plnú stresu, vyplašené voľne žijúce zvieratá sa zas neraz v panickom úteku zrania.
Podľa environmentalistky PS Tamary Stohlovej je pozitívny prínos pyrotechniky pre spoločnosť zanedbateľný. „Naopak, negatíva sú všetkým absolútne zrejmé a potvrdzujú to aj dáta. Už minulý rok mal byť na stole zákon, ktorý nebezpečnú pyrotechniku obmedzí. Napriek verejným prísľubom sa tak nestalo, preto sme iniciatívu prevzali my,“ povedala. Novú legislatívu predloží do parlamentu poslanec PS Tomáš Valášek. V prípade jej schválenia sa na Slovensku zakáže najnebezpečnejšia hlučná pyrotechnika a pri ostatných druhoch príde k obmedzeniam.
Zdroj: SITA, ma, DSe
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.