Nebezpečný parazit! Ako najúčinnejšie ochrániť domácich miláčikov?
Kliešťom sa najlepšie darí, keď je vonku teplo, no nie horúco. Prvá vlna sa začína na jar a druhá vlna kliešťov sa očakáva po letných prázdninách, začiatkom septembra. V článku sa dočítate ako pripraviť svojho psa či mačku na toto obdobie ale aj to, ako kliešťa vytiahnuť, či kedy je podstatná návšteva veterinára.
Krátke a slabé zimy spôsobujú čoraz skorší výskyt kliešťov. Kliešť nemusí spôsobiť žiadnu škodu ale na druhej strane sa vie ukázať ako nebezpečný parazit, keďže prenáša baktériu spôsobujúcu lymskú boreliózu. Klimatické zmeny spôsobili aj výskyt kliešťa s názvom Pijak lužný, ktorý spôsobuje nebezpečné a rýchle ochorenie, kedy je nutné zasiahnuť včas. Majiteľom psov či mačiek sa odporúča chrániť ich od októbra, kedy je vlna kliešťov najväčšia, no netreba zabúdať ani na druhú vlnu, ktorá prichádza s postupným ochladzovaním po auguste. Odpovede na otázky o kliešťoch poskytla redakcii KOŠICE: DNES veterinárka MVDr. Monika Bakšiová.
Ako môže človek ochrániť psa/mačku pred kliešťom?
„Jedine účinným prípravkom. Vo forme tablety, pipety, obojku alebo sprejové aplikátory. Po prechádzke v trávnatých porastoch skontrolovať psa, prípadne vyčesať alebo opláchnuť vodou. Ale ani kontrola zrakom nefunguje na 100%. Našli sme už kliešťov prichytených na labkách medzi vankúšikmi. A tam sa bežne po prechádzke so psom nepozerám ani ja…“ odpovedá veterinárka.
Ktorá možnosť prevencie patrí medzi najefektívnejšiu formu?
“Najlepšie skúsenosti máme u nás v ambulancii s tabletami proti vonkajším parazitom. Sú účinne 5 týždňov alebo 3 mesiace. Ľahko sa aplikujú – pes ich s chuťou zožerie (sú ochutené). A ak máte v domácnosti aj malé deti – nie je žiadne obmedzenie, aby sa s nimi hrali. Inou formou ochrany sú pipety – olej, ktorý účinkuje cca 3-4 týždne. Nevýhodou pri nich sú tie malé detské rúčky, ktoré keď chcú pohladkať domáceho miláčika – môžu olejček zotrieť. A stále je to len chémia. Taká istá nevýhoda je pri obojkoch. Pri mačkách sú rovnaké formy aplikácie,“ veterinárka Bakšiová dodáva, že pri trvácnosti prevencie u tabliet je dôležité brať ohľad na vek aj zdravotný stav zvieraťa. Tablety majú zvyčajne účinnosť 3 mesiace alebo 5 týždňov, obojky fungujú 6-8 mesiacov ale neodporúčajú sa dlhosrstým alebo hrubosrstým psom.
Ak už pes/mačka kliešťa má, ako sa ho laik môže zbaviť?
„Na odstránenie kliešťa existuje veľa šikovných pomôcok. Najlepšie nosíme stále so sebou – nechty. Prichytíme kliešťa čo najtesnejšie pri koži a trhneme. Neodporúčam aplikovať mydlo, olej ani ďalšiu chémiu – kliešť sa začne brániť a dusiť a vypustí infekčnú slinu. Miesto po kliešťovi môžeme ošetriť dezinfekčným prípravkom. Môže sa stať, že hlavička ostane – tá uschne a odpadne.“
Kliešte môžu spôsobiť viacero druhov ochorení, no najčastejšou je babezióza, pri ktorej dochádza k rozpadu červených krviniek. Výnimkou nie je ani lymská borelióza, ktorá sa dokáže prejaviť aj po niekoľkých rokoch, a to teplotami či opuchom kĺbov.
Kedy je nutné navštíviť veterinára?
„Keď sa vám váš štvornohý priateľ zdá byť smutný. Babezióza sa u psa klinicky prejaví 5-7 dní po tom, čo ste na psovi kliešťa našli. Takže cca 5 dní buďte v strehu. Ak nedôjde k zmene správania – kliešť infekčný nebol. Najčastejším prejavom, ktorý si majiteľ psíka všimne je krvomočenie – farba moču je ako tmavé pivo alebo kofola,“ dodáva Bakšiová.
(VT)
Odporúčané články
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.