Nedaj sa! Projekt bojujúci proti šikane podporuje aj úspešná paralympionička
„Nedaj sa, hovor o tom!“ je divadelno-výchovné predstavenie realizované pre žiakov základných a stredných škôl, ktoré pojednáva o problematike šikanovania, kyberšikany, sociálnej nerovnosti či rasizmu. Je realizované priamo na školách nielen v Košiciach, kde vzniklo, ale aj po celom Slovensku. Účinkujú v ňom mladí herci, absolventi Súkromného konzervatória na Zádielskej v Košiciach.

Aká je odozva od verejnosti?
,,Odozva je fantastická! Keďže sme na projekte pracovali naozaj dlhú dobu (2 roky) ´vyšperkovali´ sme ho do detailov. Okrem iného sa nám podarilo získať aj záštitu ministerstva školstva a spoluprácu s Policajným zborom. Prichádzajú nám mnohé pozitívne ohlasy, niektoré relevantné postrehy sme do projektu aj zapracovali.”
Projekt oslovil aj známe osobnosti
,,Podujatie zaujalo aj starostu obce Drahovce – Miroslava Ledeckého, ktorý je šéfom fanklubu Petry Vlhovej. Ten sa nesmierne tešil, že aj žiaci ich základnej školy mohli predstavenie vidieť, o to viac, že bola pozvaná aj Alexandra Rexová. Žiaci si dokonca mohli užiť aj autogramiádu.”

Prečo je dôležité organizovať tieto podujatia?
,,Takéto predstavenie je dôležitým nástrojom na osvetu a prevenciu šikanovania, vytváranie empatie, podporu diskusie a sebavedomia žiakov. Myslíme si, že je lepšie dbať na prevenciu, vedieť rozoznávať situácie a vyhýbať sa problémom, ako ich potom, ak nastanú, minimalizovať, resp. odstraňovať.”
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ich recepty ľudia milujú! Klaudi Rimka a Chlop v kuchyni nám prezradili viac z ich života
Zdravotné problémy neznamenajú zlý život
,,Projekt sa stále vyvíja, snažíme sa zapracovávať nové podnety a oslovovať zaujímavých ľudí, ktorí by mohli žiakov inšpirovať svojím príbehom. Preto sme sa rozhodli požiadať o spoluprácu aj Sašku Rexovú. Je žiakom blízka vekom, a kto jej príbeh ešte nepozná, spozná ho cez jej videopríspevok. Je dôležité intaktným žiakom ukazovať, že zdravotné postihnutie nie je dôvod na neplnohodnotný či neúspešný život, nebodaj dôvodom na šikanu.”
(NM)
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

V sobotu 29. marca 2025 sa v mestskej časti Košice – Krásna uskutočnila každoročná rybárska brigáda. Do jarného upratovania brehov Hornádu a priľahlého Štrkoviska sa zapojilo 72 dobrovoľníkov.

Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) v Košiciach inštalovali výstavu Unissued Diplomas – Neodovzdané diplomy. Putovná výstava fotografií, ktorá potrvá do 11. apríla, si uctieva pamiatku 40 študentov, ktorí nemohli ukončiť štúdium, pretože zahynuli v rusko-ukrajinskej vojne.