Nemocnice na východe už hlásia prvých pacientov z Ukrajiny
Nemocnice na východe Slovenska už poskytli zdravotnú starostlivosť aj niektorým z vojnových utečencov z Ukrajiny. V košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura doteraz vyšetrili pätnásť Ukrajincov, pričom aktuálne majú hospitalizovaných troch, dvoch dospelých a jedno dieťa.
Traja pacienti z Ukrajiny ležia aj vo Fakultnej nemocnici v Prešove, dvaja sú na oddelení gynekológie, jeden na traumatológii. V popradskej nie je hospitalizovaný žiaden pacient z Ukrajiny, no doteraz ošetrili štyroch. Dvom poskytli psychologickú pomoc. Informovali o tom riaditelia spomínaných štátnych nemocníc počas brífingu v Poprade, kde sa stretli na pozvanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Témou stretnutia sú aktuálne otázky v súvislosti s fungovaním nemocníc a predovšetkým poskytovaním zdravotnej starostlivosti utečencom.
V univerzitnej nemocnici v Košiciach už zriadili aj pavilón pre zdravotnú starostlivosť o Ukrajincov, takzvané Ukraine Care Centrum. Ako ďalej povedal jej generálny riaditeľ Ján Slávik, nachádzajú sa tam ambulancie, či už všeobecné alebo špecializované, a to hlavne, čo sa týka infekčnej medicíny. „Toto centrum má aj 24 lôžok na lôžkovú starostlivosť, hlavne čo sa týka izolácie pacientov v prípade pozitivity na ochorenie COVID-19,“ vysvetlil.
Okrem toho nemocnica zriadila aj nonstop psychologicko-poradenskú službu. „Ide o dve telefonické linky, dvoch psychológov, ktorí poskytujú svoje služby v kritických situáciach utečencom, ktorí to potrebujú,“ dodal. Potvrdil tiež, že nemocnica zamestnáva piatich zamestnancov z Ukrajiny, z toho štyroch lekárov a jednu sestru, ktorí pracujú na spomínaných pracoviskách.
Vo Fakultnej nemocnici v Prešove podľa jej riaditeľa Ľubomíra Šárnika zatiaľ situácia nie je dramatická. Nemocnica nemá pripravený samostatný pavilón. Pri počte 1 200 lôžok je podľa riaditeľa schopná zvládať rôzne počty. „Pracujeme na rôznych alternatívach, dnes nemáme jednoznačný plán. Ale v závislosti od toho, ako by sa ten stav, prílev utečencov zvyšoval, máme pripravených niekoľko alternatív, ako pripravovať skôr jednotlivé sektory, časti nemocnice, nie pavilón ako taký,“ skonštatoval. Doplnil, že nemocnica zamestnáva troch lekárov z Ukrajiny, no žiaden odliv neregistruje.
Nemocnica v Poprade v súvislosti s utečeneckou krízou zase na celý mesiac marec zriadila 24-hodinové pohotovostné služby ukrajinsky hovoriaceho lekára, či zdravotníckeho pracovníka. „Nemocnica sa zapojila aj do humanitárnej pomoci vo forme špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ktorý sme odoslali na Ukrajinu v sobotu. V utorok sme poslali ďalšiu zásielku liekov a ďalšieho materiálu, ktorý bol priamo odoslaný do ukrajinských nemocníc,“ povedal riaditeľ nemocnice Jozef Tekáč.
Zdroj: (SITA, qq;fa)
Odporúčané články
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.