Nenávisť, rasizmus a antisemitizmus sú v spoločnosti stále prítomné
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová upozornila, že nenávisť, rasizmus a antisemitizmus sú v spoločnosti stále prítomné a v týchto dňoch zažívajú nevídaný rozmach. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti v súvislosti s 80. výročím prvého vlakového transportu Židov zo Slovenska do koncentračného tábora.
Spomienku na prvý transport si Patakyová uctila vo štvrtok 24. marca účasťou na premietaní filmu Dievčatá z prvého transportu do Auschwitzu a dnes pietnym aktom na železničnej stanici v Poprade. Vo svojom statuse poukázala na to, že 999 žien a dievčat bolo pred 80 rokmi nahnaných do vagónov určených na prepravu dobytka. Z prvého transportu sa z Auschwitzu pritom vrátilo dvadsať žien. Týmto sa začala prvá vlna transportov zo Slovenska, ktorá trvala až do 20. októbra 1942.
„Nechceme, aby sa tragická história zopakovala, musíme preto zabrániť šíreniu nenávisti a nesmieme podceňovať silu slov. Minulosť nám už neraz ukázala, že nenávisť a radikálne postoje nikdy žiaden problém nevyriešili. Naopak, viedli k najväčším a najohavnejším tragédiám, aké kedy našu spoločnosť postihli a práve táto spomienka je toho príkladom,“ zhodnotila ombudsmanka. Každá katastrofa podľa nej začína myšlienkami pretavenými do slov, ktoré postupne vystriedajú nebezpečné skutky, čo aktuálne ukazuje aj vojna na Ukrajine. Patakyová zdôrazňuje, že všetci si zaslúžia byť slobodní a rovní v dôstojnosti a právach, čo zaručuje Všeobecná deklarácia ľudských práv aj Ústava SR.
Zdroj: (SITA, gko;adz)
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.